Onay

Onay

Hızlı Şema kapsamında oturma ve çalışma izni alabilmeniz için, Danimarka’da çalışacağınız şirketin Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı onaylı olması gerekmektedir.

Şema, yüksek vasıflı yabancı uyruklu çalışanları hızlı bir şekilde işe alması gereken büyük şirketler için tasarlanmıştır. Şema, üniversiteler de dahil, hem özel şirketleri hem de devlet şirketlerini kapsamaktadır.
Koşullar

Onaylanması için bir şirketin aşağıdaki koşulları sağlaması gerekmektedir:

  • Şirket doğru ücret ödemelidir.
  • Danimarkalı şirketin maaş ve iş koşulları Danimarka standartlarına uygun olmalıdır. Şirket, toplu iş sözleşmesine ortak değilse bu koşula uyduğunu beyan etmelidir.
  • Danimarkalı şirkette en az 20 tane tam zamanlı çalışan bulunmalıdır.
  • Şirket yasal bir iş ihtilafına dahil olmamalıdır.
  • Şirket, onay süresinde Danimarka Çalışma Ortamı Kurulu ile ciddi sorunlar yaşamamalıdır (Şirket, Danimarka Çalışma Ortamı Kurulu’ndan kırmızı gülenyüz almamalıdır)

Danimarka Çalışma Ortamı Kurulu’nun verdiği kırmızı gülenyüzler (red smiley) hakkında daha detaylı bilgi için

  • Geçen iki yıl içerisinde şirketin kanıtlanmış bir suçu veya Danimarka Yabancılar Yasası kapsamında 20.000 Danimarka Kronundan daha fazla cezası bulunmamalıdır.
  • Şirket Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’ndaki rehberlik toplantısına katılmalıdır.

Rehberlik toplantısına, şirketin Hızlı şemayı aldığına ve anladığına dair imza atma yetkisine sahip bir temsilci göndermek zorunda olduğunu lütfen göz önünde bulundurunuz.

Onay hile ile alındığında veya şirket, istenen koşulları sağlamayı bıraktığında şirketin onayı iptal edilebilir. Onay iptal edilirken, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı şirkete, şirketin onay alamayacağı iki yıllık bir yasaklama getirmektedir.

Nasıl Başvurulur

Onay başvurusu online yapılmaktadır.

Online başvurunuzu teslim ederken, rehberlik toplantısı için yer ayırtabilirsiniz.

Onay için online başvuru formu
FT1 online (yeni pencere)

Ücret

Şirketin, onay başvurusunu işleme tabi tutabilmek için ücret ödemesi gerekmektedir. Ücreti ödemek için şirket öncelikle Olay Sıra Kimliği (Case Order ID) oluşturmalıdır.

Olay Sıra Kimliği oluşturmak ve ücreti ödemek için (yeni pencere)

Ücret ödemeleri hakkında daha detaylı bilgi almak için (yeni pencere)

Süre

Koşulları sağlayan şirketler, koşulları sağlamaya devam ettikleri takdirde onayı uzatma imkanlarıyla dört yıllık onay almaktadırlar. Koşulları sağlayan şirketlere dört yıllık onay verilmektedir. Koşulları sağlamaya devam ettikleri takdirde uzatabilme imkanları bulunmaktadır.

Onaylı şirketler

Onaylı şirketler (şirket ismi ve CVR numaraları [Merkezi İş Kayıt Numarası]) newtodenmark.dk sitesinde yayınlanacaktır.

Doğrulama ve onayın iptal edilme ihtimali

Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı, onaylı şirketlerin koşulları sağlayıp sağlamadığını sürekli kontrol edecektir. Bu koşullara, en az 20 tane tam zamanlı çalışanı bulunma, Danimarka Çalışma Ortamı Kurulu ile ciddi sorunlar yaşamama ve Danimarka Yabancılar Yasası kapsamında suçlu bulunmama da dahildir. Doğrulama, diğer seçeneklerin yanında ani kontrollerle de yapılabilmektedir. Ayrıca, Hızlı şema kapsamındaki oturma izni doğrulaması, Ajansın düzenli yaptığı kontrollerin bir parçasıdır. Bu düzenli kontroller, hem çalışan hem de şirket tarafından oturma ve çalışma izni için gereken şartların sağlanmaya devam ettiğini doğrulamak amacıyla yapılmaktadır.

İrtibat kişisi ayarlama

Danimarka’da yabancı çalışanları olan bir şirketi veya işi temsil ediyorsanız, kural ve düzenlemeler hakkında size rehberlik edebilecek olan Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na irtibat kişisi olarak atanabilirsiniz.

İrtibat kişisi ayarlama hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort