Gelir Sınırı Şeması (Pay Limit Scheme)

Gelir Sınırı Şeması (Pay Limit Scheme)

Gelir Sınırı şeması (Pay Limit Scheme)

Yüksek gelirli bir işte çalışacaksanız, Danimarka emek piyasasına daha rahat giriş yapabilirsiniz. Eğitiminizle, alanınızla veya işinizle ilgili herhangi bir şart bulunmamaktadır. Şema, Danimarka’ya sığınma için başvurmuş kişiler için de geçerlidir.

Koşullar

İşinizin yıllık geliri en az 375.000 Danimarka Kronu olmalıdır. Minimum mutlak ücret budur. Yani, ücretsiz izin kullansanız bile bir senedeki yıllık geliriniz 375.000 Danimarka Kronu’ndan fazla olmak zorundadır. Bir senede kazanılan izin ücretiniz, o senede değil de bir sonraki senede ödenecekse eğer, ilk yılın yıllık gelirine dahil edilemez.

Çalışma şartlarınızı ve maaşınızı gösteren yazılı bir iş sözleşmeniz ya da iş teklifiniz olmalıdır. Çalışma şartlarınız ve maaşınız, Danimarka standartlarına uygun olmalıdır.

Bazı durumlarda Danimarka yetkisi almanız gerekmektedir. Örneğin, yurt dışında eğitim alan doktorlar, Danimarka Sağlık ve Tıp Kurulu’ndan yetki almalıdır.

Danimarka Sağlık ve Tıp Kurulu’nun web sitesinden yurt dışında eğitim alan doktorlara verilen onay hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz (yeni pencere)

Üniversiteler ve Uluslar Arasılaştırma Ajansı’nın web sitesinden düzenlenmiş alanlara giriş hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz (yeni pencere)

Süre

Süresiz iş sözleşmesi (üzerinde sona erme tarihi bulunmayan iş sözleşmesi) ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, izniniz normal şartlarda dört yıldır. Sonrasında, hala aynı işte çalışıyorsanız izninizin uzatılması için başvuru yapabilirsiniz. İzninizin süresi sona ermişse ve uzatma için başvuru yapmışsanız, hala izni aldığınızdaki şartlarda ve aynı işte çalışıyorsanız; uzatma başvurunuz işlemden geçerken Danimarka’da kalabilir, çalışmaya devam edebilirsiniz. Gelir sınırı yükselse ve yıllık geliriniz, yeni sınırın altında kalsa bile aynı işte, aynı şartlarda çalıştığınız sürece izniniz uzatılabilmektedir.

Geçici iş sözleşmesi ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, izin süreniz çalışma sözleşmenizdeki süreden altı ay daha uzundur (izin, toplamda dört yılı geçmediği sürece). Bunun sebebi, iş sözleşmeniz sona erdiğinde yeniden iş aramanıza yardımcı olmak için size ek altı ay verilmesidir. Bu iş arama sürecinde, çalışmanıza izin verilmemektedir. Yeni bir iş bulursanız, en geç yeni işinize başladığınız gün olmak üzere, yeni oturma ve çalışma izni için başvuru yapmış olmanız gerekmektedir.

Başvurunuzu kendi ülkenizden veya en az son üç aydır resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkeden teslim ederseniz, işe başladığınız günden bir ay önce izniniz geçerli olmaya başlayabilmektedir. Bu, Danimarka’ya yerleşmenizi sağlamak için yapılmaktadır; ancak, yeni işinize başlamadan önceki bu bir aylık süreçte hem kendinizin hem de yanınızda bulunan aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu koşulu sağlamazsanız, izniniz işe başladığınız günden 14 gün önce geçerli olmaya başlayacaktır. Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, oturma izniniz işinize başladığınız günden itibaren geçerli olacaktır.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

İşinizden ayrılırsanız

İşinizden ayrılma sebebininiz sizin hatanız değilse (örneğin, işten ayrılma sebebiniz kesintiyse) yeni iş aramak için oturma izninizi altı ay uzatabilirsiniz. Bu durumda, iş aramak için alacağınız oturma izninin başvurusunu, iş sözleşmenizin sona erdiği tarihten itibaren iki gün içerisinde yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu mektupla veya AR1 formuyla (sadece başvuran bölümünü doldurarak) yapabilirsiniz. İş fesih mektubunuzu veya işinizden ayrılma sebebinizi açıklayan diğer belgelerinizi, geçerli pasaportunuzun bir nüshası ile lütfen ekte sununuz. Bu başvuru türü için ücret ödenmesi gerektiğini ve makbuzun ekte sunulması gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Ek altı aylık oturma izni almak için, aktif sosyal politika kanunu (toplumsal fayda)  kapsamında sosyal yardım almıyor olmanız gerekmektedir.

Yeni bir iş bulursanız

Çalışırken veya iş aramak için oturma izniniz varken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz takdirde, yeni izniniz çıkmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvuracağınız hakkında daha detaylı bilgi için

Lütfen göz önünde bulundurunuz: Size 375.000 Danimarka Kronu’ndan daha fazla geliri olan bir iş teklif eden şirket, onaylı şirketler arasındaysa Hızlı şema ile başvuru yapabilirsiniz.

Hızlı şema hakkında daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Oturma ve çalışma iznini Gelir Sınırı şeması kapsamında aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

İrtibat kişisi ayarlama

Danimarka’da yabancı çalışanları olan bir şirketi veya işi temsil ediyorsanız, kural ve düzenlemeler hakkında size rehberlik edebilecek olan Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na irtibat kişisi olarak atanabilirsiniz.

İrtibat kişisi ayarlaması hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort