Danimarka’da Başlangıç (Serbest Meslek) Şeması

Danimarka’da Başlangıç (Serbest Meslek) Şeması

Danimarka’da Başlangıç (Serbest Meslek) Şeması (Start-up Denmark Scheme)

Danimarka’da yeni istihdam sağlayabilecek ve Danimarka’nın gelişimine katkıda bulunabilecek yenilikçi iş fikri olan bir girişimci, Danimarka’da bağımsız bir şirket işletmek amacıyla oturma ve çalışma izni alabilmektedir.

Serbest meslek çalışanı olarak oturma ve çalışma iznine, Danimarka’da Başlangıç şeması ile başvurmanız gerekmektedir. Bu şemaya, şirketi birlikte kurmak isteyen iki kişi başvurabilmektedir.

Oturma ve çalışma izni için başvuru yapmadan önce; iş fikriniz, Danimarka İş Kurulu tarafından atanan bilirkişi heyetinden onay almak zorundadır. Danimarka’da kurulan şirketin kurulmasında, bazı Danimarkalı profesyonel veya emek piyasası faydası bulunmak zorundadır. Dolayısıyla normal şartlar altında; restoran, perakende satış dükkanı, küçük işletme, ithalat veya ihracat işletmeleri vb yerleri işletmek için oturma ve çalışma izni alınamamaktadır.

Danimarka İş Kurulu’nun web portalından onay ölçütleri hakkında daha detaylı bilgi için (yeni pencere)

Ayrıca, iş planlarınızı web portalına yükleyebilirsiniz.

Danimarka’da Başlangıç şeması kapsamında yılda (1 Ocak’tan 31 Aralık’a kadar) en fazla 50 oturma ve çalışma izni alınabileceğini lütfen göz önünde bulundurunuz. Başvurular, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’nın başvuruları aldığı sıraya göre işleme konulmaktadır.

Danimarka’da Başlangıç Şeması (Start-up Denmark Scheme)
Danimarka’da Başlangıç Şeması (Start-up Denmark Scheme)

Koşullar

• İş fikrinizin bilirkişi heyetinden onay alması gerekmektedir.

• Danimarka’da kaldığınız ilk sene boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekmektedir.

Maddi gereklilikler hakkında daha detaylı bilgi için

• Şirketin günlük çalışmalarına katılmalısınız. Varlığınız ve katılımınız, şirket için çok önemli olmalıdır. İşten sadece maddi faydanız varsa, yani örneğin hissedarsanız, Danimarka’da oturma ve çalışma izni alma hakkınız bulunmamaktadır.

Süre

Danimarka’da Başlangıç şeması kapsamında alınan oturma ve çalışma izni en fazla iki yıl geçerli olmaktadır ama bir kerede üç yıllık olmak üzere uzatma alınabilmektedir.

Şirketin yapısı veya amacı önemli ölçüde değişirse ya da şirketinizi kapatır, yeni bir şirket kurarsanız; yeni oturma ve çalışma izni için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

Nasıl Başvurulur

Serbest çalışan olarak oturma ve çalışma izni almak için nasıl başvuracağınız hakkında daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Serbest çalışan olarak oturma ve çalışma izni aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz.

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

Yanınızda bulunan aile üyelerinizin ilk yıldaki ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu belgelerle göstermeniz gerektiğini lütfen göz önünde bulundurunuz.

Uzatma

Oturma ve çalışma izninizin uzatılması için başvuru yaparken bilirkişi heyetinin yeni bir değerlendirmesini de dahil etmeniz gerekmektedir.

Ancak, 1 Ocak 2015’ten önce oturma izni aldıysanız, bu durum sizin için geçerli değildir. 1 Ocak 2015’ten önce alınmış oturma izninin uzatılması için yapılan başvurular, o tarihten önceki kurallara göre işleme alınacaktır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort