Araştırmacılar

Araştırmacılar

Araştırmacılar

Araştırmacıysanız, Danimarka emek piyasasına daha rahat giriş yapabilirsiniz.

Ziyaretçi araştırmacı ve doktora öğrencileri için farklı kurallar olduğunu lütfen göz önünde bulundurunuz.

Ziyaretçi araştırmacılar hakkında daha detaylı bilgi için

Doktora öğrencileri hakkında daha detaylı bilgi için

Koşullar

Araştırmayı neden sizin yapmanız gerektiğine dair belirli sebepleriniz olmalıdır. Danimarka’daki iş durumunun, bireysel araştırmacıların oturma ve çalışma izni alabilmesi konusunda kesin bir kararı yoktur ve araştırma işinin, bireysel araştırmacılarla ilişkili olduğu düşünülmektedir.

Çalışma şartlarınızı ve maaşınızı gösteren yazılı bir iş sözleşmeniz ya da iş teklifiniz olmalıdır. Çalışma şartlarınız ve maaşınız, Danimarka standartlarına uygun olmalıdır. İşiniz tam zamanlı olmak zorunda değildir. Ayrıca bazen Danimarka’da bazen de Danimarka dışında çalışabilirsiniz.

Birkaç Danimarka üniversitesine bağlı araştırmacı olarak çalışmak isteyen araştırmacı, ek iş için çalışma iznine başvurmak zorundadır. Maaş ve iş koşulları, Danimarka standartlarına uygun olmalıdır.

Araştırmacı olarak oturma izni aldıysanız ve işinizin kapsamı değişti ancak çalıştığınız şirket veya üniversite değişmediyse; örneğin, terfi ettiyseniz veya çalıştığınız yer ya da çalışma projeniz değiştiyse; maaş ve iş koşulları hala Danimarka standartlarına uygun olduğu takdirde yeni oturma ve çalışma izni için başvuru yapmanız gerekmemektedir.

Ancak, maaş ve iş koşullarınız kötüleşirse bu durumu, Danimarka Emek Piyasası ve İşe Alım Ajansı’na bildirmeniz gerekmektedir.

Araştırmacılar
Araştırmacılar

Yurt dışında kaldığınızda izniniz sona ermemektedir

Araştırmacı olarak oturma izni aldıysanız Danimarka’da ve yurt dışında, oturma izninizin geçerliliği süresince çalışabilirsiniz.

Normal şartlar altında, Danimarka’da kalmayı bırakır veya altı aydan daha uzun süre Danimarka dışında yaşarsanız, oturma izninizin süresi direkt sona ermekte ve oturma izniniz direkt geçersiz sayılmaktadır. Danimarka’ya dönmek için yeni izin başvurusu yapmanız gerekmektedir. Araştırmacılar, bu kurallardan muaf tutulmaktadır.

Kısa süre kalacak olan araştırmacılar, bu kurallardan muaf tutulabilmektedir

Ders anlatmak için konuşmacı, bilim insanı veya araştırmacı olarak davet edildiyseniz, Danimark’ya vardığınız günden itibaren kalma süreniz art arda üç ayı geçmediği takdirde oturma ve çalışma izni olmadan ders verebilirsiniz.

Aynı şekilde, Danimarka’da bir şirkete veya üniversiteye bağlı olan bir araştırmacı veya ziyaretçi araştırmacıysanız, Danimark’ya vardığınız günden itibaren kalma süreniz art arda üç ayı geçmediği takdirde oturma ve çalışma izni olmadan çalışabilirsiniz.

Danimarka’ya girmek için vize alması gereken bir ülkenin vatandaşıysanız, Danimarka’ya giriş yapmadan önce vize almak için gereken koşulları sağlayarak, Danimarka’da kalacağınız süre boyunca geçerli olacak bir vize almanız gerekmektedir. Vize gerekliliğinden muaf bile olsanız genel vize şartlarına bakmanız gerekmektedir.

Vize alması gereken ülkelerin listesi için
Danimarka’da kalacağınız sürenin üç ayı aşması bekleniyorsa, ilk üç ay da dahil kalacağınız tüm süreyi kapsayan oturma ve çalışma izni almanız gerekmektedir. İzni, Danimarka’ya gelmeden önce almış olmanız gerekmektedir.

Süre

Süresiz iş sözleşmesi (üzerinde sona erme tarihi bulunmayan iş sözleşmesi) ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, izniniz normal şartlarda dört yıldır. Sonrasında, hala aynı işte çalışıyorsanız izninizin uzatılması için başvuru yapabilirsiniz. İzninizin süresi sona ermişse ve uzatma için başvuru yapmışsanız, hala izni aldığınızdaki şartlarda ve aynı işte çalışıyorsanız; uzatma başvurunuz işlemden geçerken Danimarka’da kalabilir, çalışmaya devam edebilirsiniz.

Geçici iş sözleşmesi ile oturma ve çalışma izni aldıysanız, izin süreniz çalışma sözleşmenizdeki süreyle aynıdır.

Oturma izniniz, toplamda dört yılı aşmadığı sürece, iş sözleşmenizin sona erdiği tarihten 14 gün sonra dolmaktadır.

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin, başvurduğunuz oturma izninizin süresinden en az üç ay daha fazla olması şartını lütfen göz önünde bulundurunuz.

Başvuru yaparken pasaportunuzda dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili daha detaylı bilgi için

Başvurunuzu kendi ülkenizden veya en az son üç aydır resmi olarak ikamet ettiğiniz ülkeden teslim ederseniz, işe başladığınız günden bir ay önce izniniz geçerli olmaya başlayabilmektedir. Bu, Danimarka’ya yerleşmenizi sağlamak için yapılmaktadır; ancak, yeni işinize başlamadan önceki bu bir aylık süreçte hem kendinizin hem de yanınızda bulunan aile üyelerinizin ihtiyaçlarını karşılayacak maddi güce sahip olduğunuzu göstermeniz gerekmektedir. Bu koşulu sağlamazsanız, izniniz işe başladığınız günden 14 gün önce geçerli olmaya başlayacaktır. Başvurunuzu Danimarka’da teslim ettiyseniz, oturma izniniz işinize başladığınız gün geçerli olmaya başlayacaktır.

Yeni bir iş bulursanız

Çalışırken yeni bir iş bulduysanız, yeni oturma ve çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir; ancak başvurunuzu yeni işinize başladığınız günden daha geç teslim etmediğiniz takdirde, yeni izniniz çıkmadan çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl başvurulur

Çalışan olarak oturma ve çalışma iznine nasıl başvurulacağına dair daha detaylı bilgi için

Sizi araştırmacı olarak işe alan üniversite veya şirket onaylı bir şirket/üniversite ise, Hızlı Şema ile başvuru yapabilirsiniz.

Hızlı şema hakkında daha detaylı bilgi için

Aile üyeleri

Oturma ve çalışma iznini araştırmacı veya ziyaretçi araştırmacı olarak aldıysanız, belirli aile üyelerinizi getirebilirsiniz

Aile üyelerini de beraberinde getirmek için oturma izni hakkında daha detaylı bilgi için

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort