Oturma İzninin Uzatılması

Oturma İzninin Uzatılması

Bir çocuk bakıcısı olarak, çocuk bakıcısı kontratınızın süresinden uzun olmamak üzere maksimum 24 aylık oturma izni alabilirsiniz. Oturma izniniz 24 aydan fazla uzatılmasına izin yoktur.

Çocuk bakıcısı olarak 24 aydan az oturma izni aldıysanız ve uzatılması için başvurduysanız, başvurunuz işlemdeyken aynı ev sahibi aile ve konaklamanızdaki koşulların değişmemiş olması şartıyla çocuk bakıcı olarak devam edebilirsiniz. Oturma izninin uzatılmasındaki birincil ve en önemli koşul hâlâ ilk oturma izninizdeki koşulları karşılıyor olmanızdır.

Oturma Izninin Uzatılması
Oturma Izninin Uzatılması

Oturma izninizin süresi dolmasının üç ay öncesinden uzatma için başvurunuzu teslim edebilirsiniz. Şu anki oturma izninizin süresi geçmeden uzatma için başvuru yapmanız oldukça önemlidir.

Oturma izninizin süresi dolduktan sonra başvuru teslimi yaparsanız, başvurunuz reddedilir çünkü Danimarka’da yasa dışı olarak ikamet ediyor olursunuz. Başvurunuz reddedilirse, başvurunuz işleme alınmaz ve Danimarka’yı terk edip kendi ülkenizde yeni bir oturma izni için başvuru yapmak zorunda kalırsınız. Böyle bir başvuru tamamen yeni bir oturma izni gibi kabul edilir ve işleme alınır, örneğin; işlem süreci ilk defa başvuran kişilere uygulanan esaslara uygun olarak gerçekleşir. Diğer bir deyişle, önceki oturma izninizi uzatma hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

Danimarka’da yasa dışı olarak ikamet ediyorsanız sürgün edilme ve giriş yasağı alma riski taşırsınız, örneğin; Danimarka’ya giriş yapmanız belli bir dönem için engellenir. Ayrıca polise yasa dışı yaşayan kişi olarak rapor edilebilirsiniz.

Başvuru formu

Çocuk bakıcısı olarak geçici oturma izninizin uzatılması için başvuru yapmak istiyorsanız, ilk izin için başvurduğunuzda kullandığınız başvuru formunun (başvuru formu AU1) aynısını kullanmalısınız. Lütfen uzatma için başvurduğunuzu belirtiniz.

Çocuk bakıcısı olarak oturma izni uzatması için başvuru

AU1, Danca/İngilizce Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

AU1, Danca/İngilizce PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

Başvuru teslim ücreti

İşlem ücreti genellikle başvurunuzun işleme alınması için ödenmelidir. Ücret ya sizin tarafınızdan (başvuran) ya da başka birisi tarafından, Danimarka’da yaşayan birisi gibi, ödenebilir.

Ücretler hakkında

Yeniden giriş izni

Uzatma için başvurunuz işleme alındığında Danimarka’da kalmanıza izin verilir. Kararı beklerken Danimarka’dan ayrılmak isterseniz, yeniden giriş izni için başvurabilirsiniz. Yeniden giriş izni, oturma izninizin süresi dolmuş bile olsa, Danimarka’ya tekrar girmenizi sağlar.

Yeniden giriş izni için başvuru

TBT/SFR İngilizce Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

TBT/SFR İngilizce PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

TBT/SFR Danca Word versiyonu (yeni pencerede açılır)

TBT/SFR Danca PDF versiyonu (yeni pencerede açılır)

Pasaportunuz ile ilgili önemli bilgi

Oturma izninizin uzatılması için başvuru yaptığınız zaman, pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olun. The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment, geçerli bir pasaportunuz ya da diğer seyahat belgeleriniz yoksa geçici oturma izninizi hükümsüz kılabilir ya da reddedebilir.

Lütfen oturma izninizin yalnızca pasaportunuzun süresi dolmadan üç ay öncesine kadar uzatılabileceğini unutmayın. Diğer bir deyişle, eğer pasaportunuzun süresi 12 ay içinde doluyorsa, oturma izniniz yalnızca dokuz aya kadar uzatılabilir.

Milli bir pasaportunuz (kendi ülkenizden bir pasaport) varsa, kendi ülkenizin diplomatik misyonu (elçilik ya da başkonsolosluk) bunu yenileyecektir.

The Danish Immıgration Service yabancı uyruklu kişilerin pasaportlarını ve seyahat pasaportlarını yenilemekten sorumludur.

Dosya işlem süreleri

Maksimum dosya işlem süreleri için hizmet hedefleri birçok dosya türü için tanımlanmıştır.

Hizmet hedefleri

Üst mahkemeye başvurmak

The Danish Agency for Labour Retention and International Recruitment başvurunuzu reddederse, bir üst mahkemeye başvurabilirsiniz.

Başvurma rehberi

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort