Nasıl Başvurulur? (Eşler İçin)

Nasıl Başvurulur? (Eşler İçin)

Bu sayfa aile birleşimi yapmış bir eş olarak geçici oturma izninizin uzatılması için nasıl başvuracağınızı açıklar.

Zamanında başvuru

Başvurunuzu, oturma izninizin sona erme tarihinden 3 ay öncesinde teslim etmelisiniz. Şu anki oturma izniniz sona ermeden uzatma için başvuru teslimi yapmanız çok önemlidir.

Başvurunuzu oturma izniniz sona erdikten sonra teslim ederseniz, başvurunuz reddedilir çünkü Danimarka’da yasa dışı olarak kalıyor olursunuz. Başvurunuz reddedilirse, the Immigration Service başvurunuzu işleme almaz ve siz de Danimarka’yı terk edip kendi ülkenizde yeni bir oturma izni için başvurursunuz. Böyle bir başvuru tamamen yeni bir oturma izni başvurusu olarak kabul edilir ve işleme alınır, yani ilk defa başvuru yapanlar için geçerli olan kurallarla değerlendirilir. Diğer bir deyişle, önceki oturma izninizi uzatma hakkınızı kaybetmiş olursunuz.

Danimarka’da yasa dışı yaşarsanız, polise rapor edilmekle birlikte sınır dışı edilme ve giriş yasağı alma riski altında olursunuz. Danimarka’dan sınır dışı edilmek demek, Danimarka’nın da içinde olduğu tüm Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerinden iki yıla kadar giriş yasağı almak demektir. Sınır dışı edilirseniz, polis tarafından sürgün edilebilirsiniz.

Nasıl Başvurulur? (Eşler İçin)
Nasıl Başvurulur? (Eşler İçin)

Online Başvuru

Aile birleşimi yapmış bir eş olarak geçici oturma izninizin uzatılması için online başvuru yapabilirsiniz.

FA3 online (Danca ve İngilizce versiyon)

Lütfen unutmayın: Hem sizin hem de sizi destekleyen eşinizin FA3 online formunu kullanabilmeniz için bir Danish NemID sahibi olması gerekir. NemID hakkında daha fazla bilgi alın.

Ayrıca Fa3 kağıt başvurusunu da kullanabilirsiniz. Başvuru nyidanmark.dk sitesinde Formlar (Forms) bölümünde bulunabilir.

Başvuru formu ayrıca Danish Immigration Service’in Citizen Service’inden ya da oturum kartları için biyometrik özellikleri kaydedebilen bir Danimarka polis istasyonundan da alınabilir.

Başvurunuzu Danish Immigration Service’in Citizen Service’ine teslim edebilirsiniz. Kopenhag’ın kentsel alanı dışında yaşıyorsanız, başvurunuzu ayrıca oturum kartları için biyometrik özellikleri kaydedebilen bir Danimarka polis merkezine de teslim edebilirsiniz. Biyometrik özellikleriniz (dijital yüz görüntüsü ve parmak izleri) başvurunuzu teslim ettiğinizde kaydedilecektir.

Online bir başvuru teslim ettiğinizde, ya da başvuruyu postayla ya da e-mail ile gönderdiğinizde, biyometrik özelliklerinizin başvuru tesliminden sonraki 14 gün içinde kaydedilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Biyometrik özelliklerinizi Danish Immigration Service’in Citizen Service’inde kaydettirebilirsiniz. Kopenhag’ın kentsel alanı dışında yaşıyorsanız, biyometrik özelliklerinizi ayrıca biyometrik özellikleri kaydedebilen bir polis merkezinde kaydettirebilirsiniz.

Pasaportlardaki önemli bilgiler

Oturma izninizi uzatmak için başvurduğunuzda, pasaportunuzun geçerli olduğundan emin olun. The Immigration Service, artık geçerli olmayan bir pasaportunuz ya da seyahat belgeleriniz varsa oturma izninizin uzatılmasını reddedebilir.

Oturma izninizin yalnızca pasaportunuzun sona erme tarihinin üç ay öncesine kadar uzatılabileceğini lütfen unutmayın. Diğer bir deyişle, pasaportunuzun süresi 12 ay içinde doluyorsa, oturma izniniz yalnızca 9 aya kadar uzatılabilir. The Immigrationn Service geçici bir oturma iznini altı aydan az uzatmaz.

Milli bir pasaportunuz varsa (kendi ülkenizden bir pasaport), pasaportu veren ülkenin elçiliği ya da başkonsolosluğu bunu genellikle yeniler.

The Danish Immigration Service anlaşmalı pasaportları ve yabancıların pasaportlarını yenileyecektir.

Yeniden giriş izni

Immigration Service başvurunuz uzatılması için işleme aldığında, Danimarka’da kalmaya ve çalışmaya ya da eğitim almaya hak kazanırsınız. Bu süreç içinde Danimarka’dan ayrılmak isterseniz, Schengen ülkeleri için geçerli olan yeniden giriş izni için başvurabilirsiniz. Yeniden giriş izni, oturma izniniz geçerli olmasa bile Danimarka’ya dönmenizi sağlar. Yeniden giriş izni yalnızca, pasaportunuzun sona erme süresinden üç ay öncesine kadar ve anlaşmalı pasaport ya da yabancıların pasaportlarının sona erme tarihinin altı ay öncesine kadar verilebilir.

Yeniden giriş izni için başvuru

Sürekli oturma izni

Beş yıldan fazladır geçici bir oturma izniniz varsa, sürekli oturma izni için başvurabilirsiniz. Sürekli oturma izni alabilmeniz için, genellikle birkaç gerekliliği karşılamanız gerekir.

Sürekli oturma izni hakkında daha fazla bilgi alın.

Dosya işlem süreleri

The Immigration Service çoğu dosya türü için maksimum işlem sürelerinde hizmet hedeflerini açıklamıştır.

Maksimum dosya işlem süreleri için servis hizmetleri

Dijital posta

Muaf değilseniz, The Immigration Service size Dijital Postayı (Digital Post) kullanarak mektuplar gönderecektir. Dijital Postanızı borger.dk ya da e-Boks.dk sitelerinde okuyabilirsiniz. Dijital Posta hakkında daha fazla bilgi alın.

Üst mahkemeye başvurma

Oturma izni için başvuruyla ilgili ilk kararı verecek olan Danish Immigration Service’tir. Immigration Service başvurunuzu reddederse, Immigration Appeals Board’a başvurabilirsiniz.

Danish Immigration Service’ten gelen karar mektubunda nasıl başvuracağınız hakkında bilgi bulunacaktır.

Üst mahkemeye başvurmak hakkında daha fazla bilgi alın.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort