Nasıl Başvurulur? (Çocuklar İçin) Geçici Oturma İzninizin Uzatılması

Nasıl Başvurulur? (Çocuklar İçin) Geçici Oturma İzninizin Uzatılması

Bu sayfa aile birleşimi yapmış bir çocuğun geçici oturma izninizin uzatılması için nasıl başvuracağını açıklar.

Zamanında başvuru

Başvurunun, çocuğun oturma izninin sona erme tarihinden 3 ay öncesinde teslim edilmelidir. Çocuğun şu anki oturma izni sona ermeden uzatma için başvuru teslimi yapılması çok önemlidir.

Başvurunuzu çocuğun oturma izni sona erdikten sonra teslim ederseniz, başvurunuz reddedilir çünkü çocuk Danimarka’da yasa dışı olarak kalıyor olur. Başvuru reddedilirse, the Immigration Service başvuruyu işleme almaz ve çocuk da Danimarka’yı terk edip kendi ülkesinde yeni bir oturma izni için başvurur. Böyle bir başvuru tamamen yeni bir oturma izni başvurusu olarak kabul edilir ve işleme alınır, yani ilk defa başvuru yapanlar için geçerli olan kurallarla değerlendirilir. Diğer bir deyişle,  çocuk önceki oturma iznini uzatma hakkını kaybetmiş olur.

Danimarka’da yasa dışı yaşarsanız, siz polise rapor edilme riski taşırken çocuk da sınır dışı edilme ve giriş yasağı alma riski altında olur. Danimarka’dan sınır dışı edilmek demek, çocuğun Danimarka’nın da içinde olduğu tüm Avrupa Birliği ve Schengen ülkelerinden iki yıla kadar giriş yasağı alması demektir. Sınır dışı edilirseniz, polis tarafından sürgün edilebilirsiniz.

Nasıl Başvurulur? (Çocuklar İçin) Geçici Oturma İzninizin Uzatılması
Nasıl Başvurulur? (Çocuklar İçin) Geçici Oturma İzninizin Uzatılması

Online başvuru

18 yaş altındaki aile birleşimi yapmış bir çocuk için geçici oturma izninin uzatılması için başvurular online olarak teslim edilebilir:

FA4 online (Danca ve İngilizce versiyonlar)

Lütfen unutmayın: Başvuranın (çocuğun ebeveyninin) FA4 online formunu kullanabilmesi için Danish NemID sahibi olması gerekir. NemID hakkında daha fazla bilgi alın.

Ayrıca FA4 başvurusunu kağıtta da kullanabilirsiniz. Form newtodenmark.dk sitesinin Formlar (Forms) bölümünde bulunabilir.

Başvuran 18 yaşın üstündeyse

Başvuran, aile birleşimi yapmış bir çocuk olarak oturma izni almışsa ve artık 18 yaşın üstündeyse, FA5 başvurusu kullanılabilir. Form newtodenmark.dk sitesinin Forms (Formlar) bölümünde bulunabilir.

Başvuru formları ayrıca Danish Immigration Service’in Citizen Service’inden ya da oturma izinleri için biyometrik özellikleri kaydedebilen bir Danimarka polis merkezinden alınabilir.

Başvuruyu Danish Immigration Service’in Citizen Service’ine teslim edebilirsiniz. Kopenhag’ın kentsel alanı dışında yaşıyorsanız, başvuruyu ayrıca oturma izinleri için biyometrik özellikleri kaydedebilen bir Danimarka polis merkezine de teslim edebilirsiniz.

Online bir başvuru teslim ettiğinizde ya da başvuruyu postayla ya da e-mail ile gönderdiğinizde ve çocuk oturma izni almalıysa, çocuğun biyometrik özellikleri başvuru teslimi yaptıktan 14 gün içinde kaydettirilmelidir. Lütfen unutmayın: 18 yaşından küçük çocukların genellikle oturma kartı sahibi olması gerekmez. Ancak, çocuk oturma kartı talep ederse, çocuğun biyometrik özellikleri kaydedilmelidir.

Oturma kartı hakkında daha fazla bilgi alın.

Oturma kartına ihtiyacı olan bir çocuk, biyometrik özelliklerini Danish Immigration Service’in Citizen Service’inde kaydettirebilir. Çocuk Kopenhag’ın kentsel alanı dışında yaşıyorsa, biyometrik özelliklerini biyometrik özellikleri kaydedebilen bir polis merkezinde kaydettirebilir.

Pasaport

Çocuğun oturma izninin uzatılması için başvurduğunda geçerli bir oturma iznine sahip olmasına gerek yoktur. Bu, çocuk 18 yaşına girmişse bile geçerlidir.

Yeniden giriş izni

Immigration Service başvuruyu uzatılması için işleme aldığında, çocuk Danimarka’da kalmaya hak kazanır. Bu süreç içinde çocuk Danimarka’dan ayrılmak isterse, Schengen ülkeleri için geçerli olan yeniden giriş izni için başvurabilirsiniz. Yeniden giriş izni, çocuğun oturma izni geçerli olmasa bile Danimarka’ya dönmesini sağlar. Yeniden giriş izni yalnızca, pasaportun sona erme süresinden üç ay öncesine kadar ve anlaşmalı pasaport ya da yabancıların pasaportlarının sona erme tarihinin altı ay öncesine kadar verilebilir.

Yeniden giriş izni için başvuru

Dosya işlem süreleri

The Immigration Service çoğu dosya türü için maksimum işlem sürelerinde hizmet hedeflerini açıklamıştır.

Maksimum dosya işlem süreleri için servis hizmetleri

Dijital posta

Muaf değilseniz ya da 15 yaşın altında değilseniz, The Immigration Service size Dijital Postayı (Digital Post) kullanarak mektuplar gönderecektir. Dijital Postanızı borger.dk ya da e-Boks.dk sitelerinde okuyabilirsiniz. Dijital Posta hakkında daha fazla bilgi alın.

Üst mahkemeye başvurma

Oturma izni için başvuruyla ilgili ilk kararı verecek olan Danish Immigration Service’tir. Immigration Service başvurunuzu reddederse, Immigration Appeals Board’a başvurabilirsiniz.

Danish Immigration Service’ten gelen karar mektubunda nasıl başvuracağınız hakkında bilgi bulunacaktır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort