Danimarka, İskandinavya, Baltık Deniz Bölgesi ve Kuzey Avrupa’ya mükemmel bir ulaşım merkezi olması sebebiyle yaklaşık olarak 100 milyon varlıklı müşteriye siparişin ertesi günü teslimat imkanı sunuyor.

Danimarka hava, deniz ve karayoluyla kolayca nakliyat yapabileceğiniz işlek ve iyi geliştirilmiş bir altyapıya sahip. Örneğin, Stockholm’den ulaşabileceğiniz 18 milyon insana kıyasla Kopenhag ve Øresund Bölgesinden 5 saat içerisinde 46 milyon insana ulaşabiliyorsunuz ve bu size büyük bir avantaj sağlıyor.

Avrupa’daki en iyi havalimanı

Kopenhag Havalimanı, Nordik ve Baltık ülkelerine ana ulaşım merkezi. Danimarka, Kopenhag Havalimanı’nın yanı sıra Aalborg, Aarhus ve Billund olmak üzere Jutland yarımadası üzerinde üç uluslararası havalimanına daha sahip.
Kopenhag Havalimanı şehir merkezine sadece 8 km uzaklıkta ve araba, metro, tren ve otobüsle ulaşım sağlanabiliyor. Bununla birlikte, havalimanı Øresund Bögesi’nin tam merkezine konumlandırılmış durumda.

2012’de Hava Ulaşım Araştırma Kurumu Kopenhag Havalimanı’nı dokuz yıl içerisinde yedi defa Avrupa’nın en iyi havalimanı seçti. 60’tan fazla havayolunun çalıştığı havalimanı 100’den fazla varış noktasına hizmet veriyor. Yeni “Swift” Terminali’nin havayolu ve varış noktalarının sayısını arttırması bekleniyor.

Kopenhag Havalimanı SAS’ın ana havalimanı olmakla birlikte DHL’nin de Kuzey Avrupa merkezi. Havalimanı her sene yaklaşık olarak 350,000 ton hava sevkiyatı yapıyor ve Avrupa havalimanlarına göre mal transferini en kısa sürede gerçekleştiriyor.

Danimarka, Mükemmel Ulaşım Merkezi

Danimarka, Mükemmel Ulaşım Merkezi

Süper lojistik

Yüksek kaliteli otoban sistemi tüm Kuzey Avrupa pazarına hızlı ve kolay ulaşım anlamına geliyor. 1998’de Great Belt Köprüsü ve 2000’de Danimarka-İsveç arasındaki Øresund Köprüsü’nün açılmasından beri Danimarka; Kuzey Avrupa, İskandinavya ve Baltık bölgesine doğal ve etkili bir geçiş noktası oldu.
Ayrıca Doğu ve Batı Danimarka’da birbirine ilave yapılmış ve bağlanmış iki lojistik bölge geniş lojistik tesis çeşitliliği, katma değerli servisler ve büyük sayıda hizmet sunucusu olanağı sağlıyor.

Kapsamlı bir liman sistemi

İhracatının yüzde 75’ini deniz yoluyla yapan bir ülke olarak Danimarka’nın, devamlı uluslararası nakliyat yapan yaklaşık 25 porttan oluşan kapsamlı bir liman sistemi geliştirmiş olması şaşırtıcı değil. Danimarka limanlarında her yıl 64 milyondan fazla uluslararası mal yüklenip boşaltılıyor. Büyük endüstriyel limanlar denizaşırı varış noktalarına günlük, başlıca Avrupa limanlarına da açık liman ve gümrük ambarı olanakları ve ro-ro / lo-lo taşımacılık imkanlarıyla beraber düzenli bağlantılar sağlıyor.

Kopenhag’daki uluslararası liman 24 saat çalışıyor ve Avrupa’daki en rekabetçi dönüş sürelerine kıyasla en düşüğünü sağlıyor. 2001’de İsveç’teki Malmö limanıyla birleşmesiyle birlikte liman, Avrupa’nın en büyüğü ve tüm Baltık Bölgesi ile Avrupa kıtasına geçiş bölgesi oldu.

Kapsamlı demiryolu ağı

Avrupa demiryolu ağı aracılığıyla Avrupa’nın merkezinden Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya’ya sürekli olarak uluslararası kargo treni kalkışları var. Danimarka demiryolu, Danimarka’yı Avrupa Birliği’nin gelecek standartlarına uyacak ilk ülke yapmak üzere 2009-2021 yılları arasında ulusal çaplı ERTMS demiryolu sinyal sistemi yenilemesinden geçiyor.