Oldukça Nitelikli Yabancıları Cezbetmek İçin Yeni Hızlı İşlem Tasarısı

Oldukça Nitelikli Yabancıları Cezbetmek İçin Yeni Hızlı İşlem Tasarısı

Danimarka’ya giriş için yeni hızlı işlem vize tasarısı 1 Nisan’da yürürlüğe girdi. Tasarı, Danimarka’da iş imkanı sunulan üçüncü ülkelerden son derece nitelikli yabancıların buraya daha hızlı gelebilmelerini sağlamak amacıyla tasarlandı. Danimarka Sanayi Birliği bunu olumlu bir gelişme olarak nitelendiriyor.

Yeni hızlı işlem tasarısının amacı, mesela; Çinli bilişim uzmanlarını, Amerikalı müşavirleri ve Hintli mühendisleri işe almayı kolaylaştırmaktır.

Birkaç büyük kurum, hızlı işlem tasarısına çoktan kayıt oldu. Örneğin, tasarıdan yeni fırsatlar bekleyen kurum COWI A/S gibi. İnsan hakları müdürü Finn Bech Andersen şöyle açıklıyor: “Biz bu tasarıyı, alt kuruluşumuzdakiler Danimarka projelerimiz üstünde çalıştığında ve bu sebeple belli bir süreliğine Danimarka’ya gelmek zorunda kalan, örneğin, Hintli COWI çalışanlarımız için kullanmayı düşünüyoruz. Hızlı işlem tasarısı, vize işlem süresini ve bürokratik işlemleri bir hayli azaltacağı için bize işte bu noktada yardımı dokunacak. Danimarka hükümetinin mükemmel bir gelişmeyle süreci hızlandırmak için çalıştığı gerçeğini önemsiyoruz.”

327x119_undervisning4

Süreci hızlandırmak

Önceden, Danimarkalı işletmeler yeni çalışanlarını Danimarka’da çalıştırmaya başlamadan önce konaklama izni için beklemek zorundaydılar. Bu 30 gün hatta daha fazla sürebiliyordu, ancak hızlı işlem tasarısı, çalışanların işveren konaklama izni için başvuruyu gönderdiği günden itibaren çalışmaya başlamalarına olanak sağlıyor.

Danimarka Sanayi Birliği’nde müdür yardımcısı olan Charlotte Rønhof göre, Danimarka’daki her işletme için bu tasarı çok önemli bir gereç olma potansiyeline sahip. “Yabancı çalışanları Danimarka’ya çekmek için idari engelleri kaldırmak çok önemli. Hızlı işlem tasarısı doğru yönde bir adım, ancak gelişmeleri yakından izliyoruz ve yabancı çalışanların buraya alımını işletmeler için daha da kolay yapması adına hükümetle hala lobi yapıyor olacağız,” diyor Charlotte Rønhof.

Yabancılar Danimarkalı işletmeleri araştırıyor

2014 yılında üçüncü ülkelerden 5000’den fazla yabancı uzman Danimarka’da çalışmıştır. Danimarka’da üçüncü ülkelerden yaklaşık 2700 yabancı çalışan olduğu 2009 yılı ile kıyaslandığında %87lik bir artış görülmektedir. Buna bağlı olarak; vize işleminde yeni yollara başvurmak, uzman işgücünün yüksek taleplerini karşılamak için gereklidir.

“Yeni hızlı işlem tasarısıyla nitelikli çalışanların konaklama izinlerini daha çabuk, daha kolay, daha esnekçe alabilmelerini ve işletmeler açısından ise yurtdışından ihtiyaç duydukları uzmanları cezbetmeyi ve işe almayı kolaylaştırmasını umuyoruz,” diye sonuçlandırdı Charlotte Rønhof.

Tasarıdan faydalanabilmek için:

İşletmeler, üçüncü ülkelerden çalışanları için vize başvurusu yaptıklarında idare ve işlem sürelerini kısaltmalarını sağlayan tasarıyı kullanabilmek için sertifikalanmış olmalılardır.

Danimarka’ya giderken hızlı işlem tasarısını kullanabilmek için üçüncü ülkelerden yabancıların 4 kriteri sağlamaları gerekmektedir.

4 kriter şunlardır:

1. Başvuranlar en az maaş tasarısı şartları çerçevesinde işe alınmalıdır.
2. Başvuranlar araştırmacı olarak çalışmalıdır.
3. Randevular oldukça nitelikli seviyede eğitici bir denetim teşkil etmelidir.
4. Konaklama süresi kısa zamanlı olmalıdır.

Üçüncü ülkeler

Üçüncü ülkeler; Avrupa Birliği ve Schengen Antlaşması dışındaki ülkelerdir. Üçüncü ülkelerden gelen çalışanlar Çin, Amerika ve Endonezya gibi ülkelerden gelirler.

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort