Danimarka’ya Hoşgeldiniz

Danimarka’ya Hoşgeldiniz

Danimarka’ya Hoşgeldiniz

Danimarka’nın iş yaşamı dünyanın her yanından çalışanları çekmeye bağlı. Ama Danimarka Sanayi Konfederasyonu ve bir kaç büyük şirket ihtiyacımız olan tek şeyin yabancı iş arkadaşlarını karşılamakta daha iyi olmak olduğunu düşünüyor.

Af Susanne Sayers, mail: redaktion@di.dk

Çalışanlar Hindistanlı, Britanyalı, Japon, Güney Afrikalı, Alman veya Pakistanlı olabilir… Danimarkalı iş yerleri ortak dilin İngilizce olduğu, anadillerin farklılık gösterdiği ve özelliklerin birinci sınıf olduğu, gittikçe daha fazla sayıda farklı insandan oluşan yerler. Aslında, şuanda her 20 çalışandan 1’i Danimarka dışındaki bir ülkeden geliyor.

Siemens Danimarka’nın 7000 çalışanının %10’u yurtdışından geliyor. Bu resim Siemens Danimarka’nın Finlandiyalı İdari Müdürü Jukka Pertola ve iki çalışanını gösteriyor.
Siemens Danimarka’nın 7000 çalışanının %10’u yurtdışından geliyor. Bu resim Siemens Danimarka’nın Finlandiyalı İdari Müdürü Jukka Pertola ve iki çalışanını gösteriyor.

İş camiası dünyanın her yerinden uzmanlığında en iyi personelleri kendine çekmeye bağlı. Ve bu bağlılık gelecek yıllarda da azalacakmış gibi görünmüyor. Yöneticiler de çalışanlar da iş arkadaşlarının Danimarka dilini ve kültürünü tamamen bilmediği gerçeğini kabul etmeli.

Danfoss şirketinin insan kaynakları yöneticisi Janne Bakgaard Sandholdt konuyla ilgili “İş camiasının dışarıdan gelen çalışanları karşılamaya hazır olması gerçekten çok önemli.” sözlerini kullandı.

Sandholdt şu ifadelerle devam etti: “Danfoss’ta, Çin’den önemli bir çalışanla iş yapacak olan bir yöneticiye Çin kültürü üzerine eğitim veriyoruz, ve çalışan da Danimarka kültürü üzerine eğitim görüyor. Böylece iki tarafın da karşılaşabilecekleri farklılıklara karşı hazır olmalarını sağlıyoruz. Farklı bir alt yapıdan gelen bir çalışan biraz daha fazla gayrete ihtiyaç duyar. Eğer bizim gibi yüksek uzmanlığa sahip çalışanları işe almayı ve en iyisini istiyorsanız bu gerekli bir adımdır.”

Kendisi Finlandiyalı olan Jukka Pertola ise şu sözleri kullandı: “Siemens Danimarka’nın 7000 çalışının %10’u yurtdışından geliyor. Bu durum bir zorluğu temsil etse de, aynı zamanda bir avantaj.”

“Birlikte çalışan bir çok farklı milli kimliği barındırmak bir güç. Bu da insanların dünyaya yeni biçimlerde bakmasını sağladığı için günlük süreçlere meydan okuyor ve gün boyunca konuştuğumuz dili değiştirmek zorunda kalıyoruz. Bu durum alışılagelmiş düşüncelere karşı çıkan daha büyük ve geniş bir bakış açısı gerektiriyor. Bu genel olarak fazlasıyla sağlıklı ve özellikle işinize karşı yenilikçi bir bakış açışına sahipseniz oldukça önemli.

Danimarka’daki göç tartışmaları insanları soğutuyor
Danimarka Sanayi Konfederasyonu Müdür Yardımcısı Charlotte Rønhof ”İş yerleri uzmanlıklarında üst düzey olan çalışanları işe alma ihtiyacı hissettiği zaman bir çok zorlukla karşılaşıyor.” dedi.

Charlotte Rønhof ayrıca şu sözleri ekledi: “İnsanların Danimarka hakkındaki bilgileri çok yeterli değil. Biz küçük ve haritada bulması zor bir ülkeyiz. Dil de ayrıca bir engel. Yabancı çalışanın her zaman bir eş ve çocuk getirdiğini unutmamalısınız, ve bu da eşe bir iş ve çocuğa da uluslararası eğitim olanağı sağlamamız gerektiği anlamına geliyor. Neyse ki, yöneticiler –devlet kurumları, bölgeler ve belediyeler- çok daha etkili hale geldiler”. Ve örnek olarak yabancı çalışanların tüm pratik sorunlarına çözüm bulabildikleri devamlı kuruluş olan Kopenhag’ın International House Yönetimi’nden bahsetti.

Siemens ve Danfoss da bölgelerinden ve belediyelerinden yabancıları ağırladıkları ve onlara yardımcı oldukları için övgüyle bahsediyor.

Jukka Pertola, “Vejle’den Brande’ye 600 çalışan getirdiğimizde, belediye başkanı bir cumartesi günü konser alanını çalışanlarımız ve aileleri adına parti vermek için kullandı ve onları bizzat ağırladı. Eğlenceler ve şehirde otobüs turu düzenlendi ve çalışanlara şehrin heyecan verici bölgeleri gösterildi. Bu tabii ki harika. Çalışanların eşleri birbirleriyle tanışma ve kaynaşma imkanı buldu ve iyi bir şekilde karşılandıklarını gördüler. Bu çok şey ifade ediyor.” sözlerini kullandı.

Diğer bir yandan Danimarka’daki göç tartışmalarından mutsuz olduğunu söyledi.

“Bunun bazen kulağa çok sert geldiği gerçeği bir problem. Buraya çalışmak için gelen yabancılar sadece Danimarkalı olmadıkları için neden kendilerinden şüphe edildiğini anlamıyorlar. Bu onları ailelerini getirme ve uzun bir süre boyunca burada kalma motivasyonlarını düşürüyor. Bu, yabancı çalışanların her gün tıpkı Danimarkalılar gibi iş camiasına ve Danimarka ekonomisine ne kadar olumlu katkı sağladıklarını gördüğümüz için bir hayal kırıklığı.

Danimarka’yı seviyorlar
Charlotte Rønhof: “Ama Danimarka bir çok imkana da sahip.”
“Bir çok insandan yabancı çalışanların Danimarka ile ilgili oldukça hevesli olduklarını duyuyoruz. Bizim İskandinav yaşam tarzımızdan ve güvenli çevremizden hoşlanıyorlar. Çocukları tek başlarına bisikletleriyle okullarına gönderdiğimizi duyunca neredeyse bayılacak gibi oluyorlar. Güven ve iş birliği özellikle söz ettikleri şeylerden bazıları. Ve bir çok insan Danimarka’daki çalışanlara tavsiye ve fikir üretmeleri için alan bırakan yönetim sistemini seviyor.“

Jukka Pertola ise Danimarka iş yerlerindeki kültürden bir avantaj olarak bahsediyor: “Danimarka çalışma kültürü yabancı çalışanların uyum sağlaması açısından çok iyi. Yenilikçi düşünüyoruz ve çerçevenin dışına bakıyoruz, takım oyununda iyiyiz, değişimden veya bir şeyleri yapmanın yeni yollarından korkmuyoruz. İş yerlerinde hiyerarşiye meraklı değiliz. Bu, iş konusunda oldukça esnek olduğumuzu gösterir. Bunlar da yabancı elemanların değer verdiği ve onları buraya getirmeye sağlayan şeyler.”

Pertola ayrıca Danimarka’nın yeşil sevdasının da personel alımını kolaylaştıran bağımsız bir etken olduğunu ekledi:

“Mühendislik yapıyorsanız ve yeşil ulaşımın bir parçasıysanız, gerçekten dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğiniz hissine kapılıyorsunuz. Bu önemli bir şey.”

Danfoss Güney Judland’da Als Adası’nda yer alıyor ve hemen böyle bir konumun adayları daha az çektiğini düşünebilirsiniz, ama Janne Bakgaard Sandholdt durumun böyle olmadığını söylüyor.
“Benim izlenimim yabancıların daha çok işin kendisiyle ilgilendikleri ve Als’ın yeriyle ilgili çok fazla endişe duymadıkları. Çünkü belediye ve Güney Danimarka Bölgesi sayesinde cazip eğitim imkanları sunuyoruz ve eşlere iş bulmada eşlik ederek yardımcı oluyoruz. Uzmanları cezbeden ve destekleyen doğru çevre mevcut.”

Daha fazla açıklık gerekli
Dezavantaj olarak, bir çok yabancı insan Danimarkalıların yakınlaşmak için zor olduğundan şikayet ediyor. Danimarka’da bir-iki iş arkadaşınızla işten sonra bira içmek veya futbol maçına gitmek diğer çoğu kültürden daha nadir bir olay. Danimarkalılar iş arkadaşlarını yemeğe davet etmekte de tereddütlüler.

Charlotte Rønhof konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bu gelişmemiz gereken bir alan ve Danimarka’da çalışmayı yetenekli insanlar için daha çekici hale getirmek üzere tasarlanmış yeni Bright Minds, Great Skills girişimimizle üzerinde çalıştığımız konulardan biri.”

“Bu Danimarka’da Gurbetçi ağı aracılığıyla yapılıyor. Durumları nasıl iyileştireceğimize dair tecrübelerimizi paylaşmaya ve dinlemeye ihtiyacımız var. Bunlar bazen şirketin adaptasyonu zorlaştıracağını düşünmediği şeyler oluyor. Örneğin Hindistanlı bir mühendisten kantinde yemek istediği şeyler olmadığı için üzgün olduğunu duymuştum. Eğer uluslararası bir şirket olmak istiyorsanız, yabancı çalışanların uyum sağlamasına yardımcı olduğunuzdan emin olmalısınız.”

Editör, Çevirmen : Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort