Danimarka İşgücü Piyasası

Danimarka İşgücü Piyasası

Danimarka İşgücü Piyasası

Danimarka esnek bir İşgücü piyasasına sahip ve söz konusu avantajlı maaş seviyeleri olduğunda Avrupa’daki en iyi iki ülkeden biri. Danimarka iş gücü Avrupa geneline kıyasla en üretici iş gücü ve mesai saatleriyle alakalı hiçbir kısıtlamanın olmaması şirketlerin yılın 365 günü 24 saat kesintisiz çalışmasına olanak sağlıyor.

Danimarka İşgücü piyasasının başlıca özellikleri:

  • Son derece esnek İşgücü piyasası
  • Avantajlı toplam İşgücü maliyeti seviyesi
  • Motivasyonu yüksek ve üretici iş gücü

İşe alma ve işten çıkarmalarda tam esneklik

Danimarka’nın “esnek güvence” modeli işe alma ve işten çıkarmalarda Avrupa’da eşi olmayan bir esneklik sağlıyor. İşverenin istediği zaman tazminat ödemesine gerek kalmadan işçileri işten çıkarabilmesi bireysel işletmelere iş gücünün boyutunu dilediğince ayarlayabilme imkanı sunuyor.

Avantajlı işçi maliyetleri

İlk bakışta Danimarka’daki günlük çalışma ücretleri diğer Avrupalı ülkelere göre fazla görünebilir. Fakat Danimarka işçi maliyetlerinin avantajı, ücretler ve ücret olmayan diğer şeyler, mesela işverenin sosyal güvenlik, işçi vergisi vs. gibi giderlerinin ne kadar az olduğu düşünüldüğünde ortaya çıkıyor. Bu durum toplam işçi maliyetini oldukça avantajlı hale getiriyor. Danimarka hastalanan ya da işten çıkarılan insanlar için yüksek standartlarda sosyal güvenlik sağlıyor fakat işverenin buna katkısı minimum düzeyde.

Yetenek ve iş kültürü

Danimarka mükemmel yabancı dil yeteneğiyle birlikte iyi eğitilmiş bir nüfusa sahip. Danimarka iş gücü Danimarka’da iş yapan yabancı şirketler tarafından yüksek motivasyonlu olarak tanımlanıyor. Danimarkalı işçilerin olumlu öz eleştiri yapabilen, öğrenmeye istekli ve gelişmeye açık olmaları karakteristik özelliklerinden. Özgür düşünceyle birlikte verilen yüksek seviyeli eğitim ve esneklik Danimarkalı iş gücünün başka yerlerde yönetim kadrolarına yaptırılacak işleri üstlenmesine olanak sağlıyor. Danimarka’da birden fazla dil konuşan işçi bulmak da çok kolay, iş gücünün %80’i İngilizce, %53’ü Almanca, %11’i Fransızca ve %10’u İsveççe konuşabiliyor.

Çalışma saatleri

Danimarka’daki çalışma kuralları Avrupa’da genel olarak en esnek ve en liberal kurallar. Diğer Avrupalı ülkelerin aksine Danimarka’da gece ve hafta sonu mesaisiyle alakalı hiçbir kısıtlama yok, bu da şirketlerin yılın 365 günü 24 saat kesintisiz çalışmasına olanak sağlıyor.

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort