Superkilen Kopenhag’da farklılıkları kutluyor

Superkilen Kopenhag’da farklılıkları kutluyor

Superkilen bir kilometre uzunluğunda Kopenhag’ın şehir merkezindeki Nørrebro bölgesinin hemen kuzeyinde yer alan bir park. Superkilen 60’tan fazla milliyete ev sahipliği yapıyor ve Danimarka başkentinin en çok etnik çeşitliliğe sahip olan ve sosyal olarak zorlu mahallelerinden biri olarak görülüyor.

Overview-Superkilen580

Kızıl Meydan ve Siyah Çarşı yukarda görülüyor. Bisiklet şeridi yolun kırmızı desenden ilerlemesini sağlıyor ve Siyah Çarşı’daki beyaz çizgiler nesnelerin etrafında kavis çiziyor. Fotoğraf : Superflux

Superkilen’in alana küresel bir kimlik kazandırarak ve belde halkını birleştirerek bölgeyi canlandırması umut ediliyor.

Park 3 bölgeden oluşuyor: ‘’Kızıl Meydan’’, ‘’Siyah Çarşı’’, ve ‘’Yeşil Park’’. Bisiklet şeritleri, oyun, basketbol ve futbol alanları, kültürel aktiviteler, piknik, sosyalleşme ve rahatlama imkânları da içeren parkın içinden geçiyor.

Black-Marked580

Çok kültürlü sembolizm

Park, bölgede yaşayanların memleketlerini simgeleyen küresel olarak bulunan nesnelerle yerel belde halkının farklılıklarını desteklemeyi amaçlıyor. Nesneler Katar ve Rusya’dan neon simgeler, Gana’dan dubalar, İspanya’dan heybetli bir boğa heykeli ve Filistin toprağı içeriyor. Bu yarım millik alandaki bir dünya sergisi.

‘’Normalde Kopenhag’da bir park tasarladığınız zaman, sadece iki ya da üç çeşit bank seçme şansınız oluyor. Şimdi ise bütün bir dünyaya sahibiz’’, diyor sanat grubu Superflex’ten Jakob Fenger.

Superkilen; Bjarke Ingels Group (BIG), Berlin merkezli peyzaj mimarları Topotek1 ve Danimarkalı sanat grubu Superflex arasındaki işbirliğinin bir sonucu. Beraber mimari, peyzaj ve sanat arasında bir füzyon yarattılar.

VIDEOYU İZLEYİN: Superflex’ten Jakob Fenger bize Superkilen’i gösteriyor.

İnsanlar tarafından, insanlar için

Yöre sakinleri parkın üç farklı alanına yerleştirilecek olan farklı nesneleri seçme sürecinde aktif olarak yer aldılar.

Superkilen mahallesinden beş farklı grup insan ile onların seçimi olan bir ülkeye gittik, özel bir hikâyesi ya da hatırası olan nesneler en sonunda Superkilen’de yerlerini aldılar,’’ diyor Fenger.

Beş seyahatle dünyanın her yerine gidildi ve bazı farklı nesneler de geri getirildi. Örneğin, hepsi bölgenin yöre sakinleri tarafından seçilmiş olan Jamaika’dan bir ses sistemi, İspanya’dan bir boğa ve Tayland’dan bir boks ringi.

Her nesne, nesnenin yanındaki paslanmaz bir tabakla tanıtılıyor. Nesnelerin tümü ya tam kopya olarak üretiliyor ya da alınıp Superkilen’e getiriliyor.

Bollard580

Üç bölge, üç renk, bir mahalle

Kızıl Meydan

Kırmızı bir halı tüm meydanı kaplıyor, şeritler ve kenarlar büyük kırmızı bir desen meydana getiriyor. Nørrebrogade’den meydana giriş yapıldığında yan meydandaki etkinliklere bir eklenti olarak hizmet eden açık alan ile karşılaşılıyor.

Siyah Çarşı

Burası halkın toplandığı yer. Barbekü olanakları ve banklar, tavla ve satranç oynanması için masalar ve bir Japon ahtapotu şeklindeki oyun alanı. Buradaki desen mobilyalara dikkat çekmek için onların arasından geçen beyaz şeritlerden oluşuyor.

Yeşil Park

Yumuşak yeşil tepeler çocuklara, gençlere ve aileler hitap ediyor. Spor tesislerinin çoğu yepyeni hokey ve basketbol alanlarıyla birlikte buraya taşındı. Alan ayrıca piknik yapmak, güneşlenmek ya da sadece çimlerin üzerinde uzanmak isteyen insanları da kendisine çekiyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort