INDEX – Farklılık Yaratan Tasarım Ödülü

INDEX – Farklılık Yaratan Tasarım Ödülü

Danimarka tasarımı dünya çapında binaları, mobilyaları ve ev araç gereçlerini tasarlamada sadeliği ve işlevselliği ile tanınır. Bu yüzden dünyanın en önemli tasarım ödülü olan INDEX’in Danimarka merkezli bir ödül olması şaşkınlık yaratmıyor. Dünyanın en prestijli ödülü olan INDEX iki yılda bir Kopenhag’ta sahibini buluyor. INDEX “Hayatı Geliştirmek İçin Tasarım” sloganını kullanarak kâr amacı gütmeyen bir kurum tarafından 2002’de verilmeye başlandı.

INDEX sadece tasarımı onurlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda insan hayatında büyük değişimler sağlayan tasarımları ödüllendiriyor.

Ödülü önceden kazanmış olan tasarımlar:

Life Straw: Temiz su içmek için dizayn edilmiştir. Bu sayede temiz ve güvenli su içmek için başkalarına olan bağımlılığı azaltmayı hedeflemiştir.

Street Swags: Hem yatak hem çanta olabilen tasarım. Sokakta yaşayan insanlar için konforlu,sıcak ve hava şartlarından korunmaya elverişlidir.

Tongue Sucker: 2005’te temmuz ayında meydana gelen Londra saldırılarında acil durum çalışanları bilincini kaybetmiş insanlara ulaşabilmek için hızla mücadele ediyordu. Yardım gelmeden önce travma halindeki insanların dilleri soluk borularını birkaç dakikalığına kapatabiliyor ve ciddi sonuçlar doğuruyordu. Tongue Sucker bunu önlemek için tasarlandı.

Freeplay Fetal Heart Rate Monitor: Doktorların yeterli sayıda olmadığı sapa yerlerde hem anneye hem çocuğa sağlıklı bir doğum sunmak için geliştirildi.

index-award-play580

HÖVDING – INDEX: Award Winner 2011, PLAY Category

Hövding: Hövding dışarda satılanlara benzemeyen bir bisiklet kaskı. Ergonomik,pratik,bütün güvenlik önlemlerini sağlıyor ve giydiğiniz her şeyle uyum sağlıyor. Hövding aslında boynun etrafına dolanan bir yakadan meydana geliyor; fakat acil durumlarda şişerek can güvenliğinizi sağlıyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort