Herkes İçin Spor

Herkes İçin Spor

Spor, Danimarka kültürünün önemli bir parçası. Danimarka’da, sporun sadece sağlık için değil; demokrasi ve sosyal dayanışma için de gerekli olduğuna inanıyoruz.

Danimarkalılar sporu, televizyon önünde ya da stadyumda seyirci olarak da severler, daha öteye geçerek katılımcı olarak da. 4 çocuk-gençten 3’ü ve yetişkin nüfusun neredeyse yarısı düzenli olarak bir spor dalında yer alırlar.

5.5 milyon nüfustan 2 milyon Danimarkalı, Danimarka’nın 14.000’den fazla olan spor kulübüne – ya da daha sık kullanılan adıyla kuruluşuna üye durumda. Yaklaşık bir asırdır bu kulüpler küçük taşra toplumlarında önemli bir rol oynuyor ve büyük şehirlerde 20. Yüzyılın yarısında ortaya çıkıyorlar.

Danimarka’nın uluslararası büyük spor etkinliklerini düzenlemesindeki oransal başarının anahtarı, yerel belediyeler tarafından desteklenen bu güçlü spor kulübü sisteminde bulunuyor.

Kulüp yapısı, toplumun sporla ilişkisi üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Danimarka kulüp modeli, gönüllü çalışma, açık sözlülük ve ortak sorumluluk üzerine inşa edilmiş durumda. Kulüp koçluğu ya da spor yetkililiği gibi önemli görevler gönüllülük esasıyla yürütülüyor.

A-nation-that-plays-the-ball580

Spor Örgütü

Danimarka’da, spordan sorumlu bakanlık Kültür Bakanlığı, çünkü elit ve eğlenceli sporların ikisinin de Danimarka’da kültürel tabloda önemli parçalar olduğu düşünülüyor. Dolayısıyla hem devlet hem de belediyeler paralel bir şekilde, elit tabakaya ve büyük halk kitlesine destek veriyorlar.

Danimarka spor faaliyet alanı, – tıpkı toplumun geri kalanı gibi- birlikte dokunmuş üç önemli sektör tarafından karakterize ediliyor; hükümet, özel sektör ve sivil toplum. Son zamanlarda spor kuruluşları öncelikli olarak 3 adet milli örgüt tarafından temsil ediliyor: Danimarka Milli Olimpiyat Komitesi ve Spor Konfederasyonu (DIF), Danimarka Jimnastik ve Spor Kuruluşu (DGI) ve Danimarka Şirket Sporları Federasyonu (DFIF).

DIF

Danimarka Milli Olimpiyat Komitesi ve Spor Konfederasyonu (DIF), 1896’da kuruldu, bugün ise yaklaşık 11.000 kulübü içeren 62 milli federasyonun şemsiye örgütü durumunda.

DIF’in sloganı olan “Seviye, yaş, cinsiyet gözetilmeksizin herkes için spor”, maddi düzenlemeleri tedarik eden kamu kurumlarının, elit atletler için aktivitelerle taslakları dolduran spor kulüplerinin ve sadece fit kalmak için egzersiz yapan birçoğunun yardımıyla işe yarıyor gibi görünüyor.

Ulusal federasyonlar, hem kendi elit sporlarının hem de eğlenmek için yapılan sporların yönetim birimi ve aktiviteleri hem uluslararası hem de ulusal ve bölgesel.

DIF aynı zamanda Danimarka için Milli Olimpiyat Komitesi durumunda ve Danimarka’nın Olimpiyat Oyunları’nda yer almasından sorumlu.

Team Danmark

Danimarka Elit Sporlar Enstitüsü “Team Danmark” seçilmiş sporlar ve onların atletleri için finansal destek sağlıyor. 1000 adet önemli atlet hem kendi milli federasyonları hem de Team Danmark tarafından destekleniyor. Ek olarak örgüt, 30 spor dalının milli takımlarına destek sağlıyor. Team Danmark, yaklaşık 2500 genç atleti de sporlarına zaman ayırabilmeleri amacıyla liselerinde ek 1 yıla sahip olmaları için tasarlanmış eğitim sisteminde desteklemekte.

Spor Event Denmark (Danimarka Spor Etkinliği)

Uluslararası büyük spor etkinliklerine ev sahipliği etmek, Danimarka’da markalaşan bir platform. Danimarkalılar, ana etkinliklerinin gösteriminin, Danimarka milli spor federasyonlarının, ev sahibi şehirlerin ve Sport Event Denmark’ın yakın işbirliğine ve etkileşimine dayandığını bilir.

Sport Event Denmark, 1994’te kuruldu ve bugün Danimarka Milli Olimpiyat Komitesi ve Spor Konfederasyonu (DIF), Team Danmark, Ekonomi ve İş İlişkileri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığına bağlı.

Danimarka Milli Olimpiyat Komitesi ve Spor Konfederasyonu

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort