Gönüllüler Tarafından Haftada 5 Ton Organik Sebze Dağıtıldı

Gönüllüler Tarafından Haftada 5 Ton Organik Sebze Dağıtıldı

Kopenhag Yemek Kooperatifi, Danimarka’da üye tabanlı ve üyeyle çalışan bir yemek kooperatifidir. New York’taki Park Slope Yemek Kooperatifinden ilham alınan, sıradan kar güdümlü süpermarket zincirlerine bir alternatiftir. Makul fiyatta kaliteli ve lezzetli mevsim meyveleri ve sebzeleri sunma odaklıdır. Herbiri yerli tarlalarda yetiştirilen, taze organik ve bio dinamik ürünlerdir.

Kooperatif Nisan 2008’de kurulmuştur. O zamandan beri,3000 üye kayıt yaptırmış ve Kopenhag’da 11 yerel departman kurulmuştur. Her hafta 5 ton(!) sebze dağıtılmaktadır.

Kooperatif bir gönüllü çalışma vakfıdır ve bütün üyelerin her ay işe 3 saat harcamaları beklenmektedir. Bu,dükkandaki işler sebze paketleme, sebze sipariş verme, görüşmeleri ayarlama ya da internet sitesi düzenleme ve benzeri gibidir. Elde edilen her kar, sebze fiyatlarını düşürmek, Kopenhag şehrinde kooperatif ya da sosyal sorumluluk projeleri geliştirmek amacıyla kullanılır. Yerel çiftçilerden alım yapılarak, fiyatlar düşük tutulur, mahsül taze olur genellikle kirli ve çevreye etkisi minimum seviyede tutulur. Bu sebeple Kooperatif, organik ya da bio dinamik mahsül üreten yerel çiftçiyi destekleyip dolayısıyla da sürdürülebilir tarıma teşvik eder. Yemek kooperatifleri, Danimarka’da uzun bir tarihe sahiptir. Danimarkalı çiftçiler 19. ve 20. yüzyıllarda birliklere katılmış, mandıralar, kasaplar ve satın alma birlikleri oluşturmuşlardır. Kopenhag Yemek Koopertifi, nesillerdir saygı duyulan bu geleneğin bir devamı niteliğindedir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort