Geleceği İnşa etme 2

Geleceği İnşa etme 2

Bir yeni inşa günü kopenhag’ın Kuzeyinde çocuk yuvası bol güneş ve temiz hava ile çocukları zinde tutar. ‘Aldıklarından daha fazlasını ver’ binalar oluşturmak için o uluslararası deneyin-bir parçasıdır.By Jan Aağaard, Focus Danimarka, Dergisi haziran 2011Bütünüyle dağılmamış ışıklar ve engin çevreyle onlar oyuncak arabalarıyla oynadıklarından ve blok inşa ettiklerinden onlar neredeyse hiç geleceği inşa etmeyi düşünmediler.Fakat 100 veya daha az çocuk Solhusette(güneş evi) deneyin bir parçasıdır. Bir hayali deney daha sürdürülebilir gelecek için oluşturulacak. Solhuset –Kuzey Kopenhag’da yeni kurulan endüstri –yüksek tavanlar ve büyük cepheden gelen çok fazla doğal gün ışığı ve tavan penceresine sahiptir.Oyun alanında duran üç çocuk yerin ortasında kendilerine göre doğru yeri seçtiler ve tavan pencerelerinden gelen ışıkla güneşlendiler.

building-the-future

Güneşte çocukların bulunması için çok ılık bir havası yok çünkü oda sıcaklığı otomatik olarak açılan pencereler ve temiz hava üfleyen vantilatörler veya gerektiğinde güneş kremi süren bir düzenli akıllı kontrol sistemi tarafından düzenlenir. Kontrol sistemi,işiyi ve oksijen seviyesini ve çatıdan hava durumu bilgisini gözlemleyen oda sensörlerinden bilgiyi kontrol sistemine iletir.Bina ısıya ihtiyaç duyduğunda,çatıdaki güneş termal panellerle ve geo termal tesislerle sağlanır. Solhuset yarının sürdürülebilir çocuk bakım kuruluşu için yeni standartlar kurar.

Tesis şadece oksijeni ve güneşten aldığı enerjiyi kendi sağlamaz hem de fazla enerjiyi üretir. Tesis aynı zamanda çocukların sağlığını güçlendirmeye ,iyi olmaya ve öğrenme kabiliyetine yardım eden iç mekan havası sağlar.

Bütünsel Kuruluş

Solhuset tesisler kurma ‘almaktan daha fazla ver’ sloganı üzerinden uluslar arası Aktif Ev vizyonunun bir parçasıdır. Tesisler bütünsel bakış açısıyla kurulur ve geliştirilir ve enerji verimliliği,iyi bir iç mekan havası,mimarı kalite daki üç anahtar element karşılıklı birbirini etkiler.Proje lideri Ellen Kathrine Hansen“Geleneksel az enerji kurmada,temel odak nokta enerji verimliliğidir fakat eğer çevre veya iç mekan havası giderleri başarılı bir şekilde giderilirse bu kullanılmaz.Biz zamanımızın %90 nini iç yapılara ve sağlıklı bir iç yapı havası bizim refahınız için gereklidir” der.

Güneş Evi

Yapı endüstrisi için sıradan olmayan enerji,iç yapı havası ve çevre aynı projede hepsine öncelik verilen bir bütüncül yaklaşım temeli üzerinde Aktif Ev vizyonu icati Danimarkalıların endişesidir.

Kullanıcı davranışı önemlidir

Aktif Ev projesinde önemli elementlerden biri kullanıcıların yapıya nasıl tepki verdikleridir.Ellen Katherine Hansen “Deneyin büyük avantajlarından biri kullanıcılar aracılığıyla bizim deneyim kazanmamızdır. O açık birşekilde zorlukları tartışmak için eşsiz bir fırsat sağlar ve geleceğin evlerinin taleplerini doldurmak için öngörü geliştirir.”der.İlk Aktif Ev deneyinde Danimarkalı bir aile bir yıldan daha fazla bir süre için 190 m2 bir alanla yeni inşa edilen bir evde yaşadı. Yapılar hesapları ve kullanıcı davranışlarındaki beklentileri karşılamaması gibi çok sayıda yönde konu olduğunu gösterdi.Mesela, aile tahmin ettiklerinden daha fazla sıcaklık olmasını istedi.

sun-house580

Avrupada 8 ev inşa eden VKR nin yanısıra aynı genel prensibi takip eden yapı projelerinde çok sayıda diğer oyuncular kabul edildiOrnek olarak, Solhuset Danimarka belediyesi tarafından VKR ile bir stratejik ortak olarak inşa edildi. Pratikte Aktif Ev vizyonunu gerçekleştiren çözümler ve çok sayıda teknolojiler evde bir tarafından deneyimlenebilr. Mimarı olarak,Solhuset , çok sayıda oyun odasına ek olarak caddeleriyle geçitleriyle ,samimi köşeleriyle minyatür şehirler teşhir edilir.Çok sayıda penceresinden dolayı, yasal olarak ta istenen şekilde bütün odalar gün içinde üç kez gün ışığı alır.Odalar en az iki yönden gün ışığı alır ve çoğu pencere güneş ışışını karşılar ve böylece kıs sezonu boyunca bina ısısı miktarını karşılar.

Havalandırma ve güneş panellerini devamlı olarak kontrol eden akıllı sistem binada temiz hava ve rahat bir işi sağlar.Çevre şartları sağlıklı materyallerin seçimi ile ve yerel bölgelerle devam edilen mimarı vasıtasıyla ifade edilir.

Güçlü uluslararası ilgi

Avrupadaki 8 deneyde,enerji kullanımı ,iç mekan havası ve evlerde yaşayan insanların deneyimi üzerinde devamlı olarak bilgi toplar.Bu deneyimi kullanmak ve paylaşmak için,10 Danimarkalı üzerinde bir araştırma projesi kuruldu ve uluslararası araştırma kuruluşları geleceğin binaları üzerinde bilgi toplamak için evlerden bilgi elde eder.İn the eight experiments around Europe, data iş being continuously gathered on energy use, indoor climate and the residents’ experience of living in the houses.

Geçmiş üç yılın üzerinde VKR,sadece araştırmalarda değil aynı zamanda mimariden,mühendislikten ve dünya üzerindeki diğer profesyonelliklerden projelerde güçlü bir ilgi deneyimledi.

Solhuset için Enerji Fikri(Güneş Evi)

Temel fikre karşı olarak VKR Aktif Ev fikri artan bir şekilde yapı sektörü kabul edileceğini umut eder.Hayali anlamayı olanaklı kılan teknolojiler zaten mevcuttu ve ilerde optimize edilecek ve uzun yıllar varlığını devam ettirecek.

Sun-house2-580

Güneş Evi

Ellen Katherine Hansen “Sürdürülebilir yapıda,iklimde ve bugün olduğu gibi çevrede büyük bir ilgi olmamıştı.Hayali gerçeğe dönüştüren tek bir fırsatı biz görürüz“der.Binaların vizyonu aldıklarından daha fazlasına vermektir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort