Finn Juhl Ve Danimarka Tasarımı Üzerine

Finn Juhl Ve Danimarka Tasarımı Üzerine

Finn Juhl “Danimarka Tasarımı”nın babası sayılır ve Birleşmiş Milletler binasındaki Vesayet Konseyi’nin tasarımından sonra dünyaca ünlü biri hale gelmiştir.Finn Juhl’un Vesayet Konseyi Odası

1947-52 yılları arasında inşa edilen ve Oscar Niemeyer tarafından dizayn edilen New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde yer alan Vesayet Konseyi Finn Juhl tarafından oluşturulmuş iç dizaynı ile Birleşmiş Milletler binasında en sık kullanılan toplantı odalarından biridir ve her yıl 400,000 turist tarafından ziyaret edilmektedir. Sıcak renkli ahşaplarla oluşturulmuş ve FJ51 sandalyesinin de içinde bulunduğu Finn Juhl tarafından hazırlanmış özel mobilya tasarımlarıyla bezenmiş oda, 1950lerin kültürel ortamını zanaatkârlığı ve organik şekilleri baz alarak yansıtıyor.

Finn-juhl

Esasen oda 1950-52 yıllarında tamamen iç dizaynsal olarak oluşturulmuşsa da, 1964’te ve 1977’de birçok tadilattan geçti. Normal şartlarda odanın şu anki restorasyonu Danimarkalı bir tasarımcı tarafından belirlenecek yeni mobilyalarla, Danimarka Kültür Birimi tarafından denetlenecek.

Restorasyon Birleşmiş Milletler, Danimarka Dış İşleri Bakanlığı, Danimarka Kültür Bakanlığı ve Realdania ortalıklığıyla finanse edilecek. Restorasyona Danimarkalılar tarafından yapılan yardım 3 milyon dolar.

Projenin 2012’nin sonunda tamamlanması bekleniyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort