Elit Sporlar

Elit Sporlar

Elit sporlar, 1984’teki yasayla kurulan Takım Danimarka ile yakın işbirliği içinde olan DIF yönetimi altındaki spor federasyonları tarafından işletilir. Danimarkalı sporcuların giderek artan halk primine sahip diğer ülkelerin takımlarıyla eşit koşullarda yarışma fırsatına sahip olmak istemelerine bir cevap olarak kurulmuştur.

Takım Danimarka’yı geliştiren, koordine eden ve Danimarka’daki elit sporlar için önemli başlangıçları ilerleten şeyleri de içeren Elit Sporları Geliştirme Hareketi (1984) Danimarka parlamentosundan geçmiştir. Fakat bu ne pahasına olursa olsun yapılmamalıdrı ibaresi özellikle vurgulanmıştır. Bu sebeple, bu Takım Danimarka’nın bir kurum tarafından uluslararası seviyede bir spor kariyeri ve piyasa için nitelik kazandırma fırsatı sağlanan aktivitelerinin bir karakteristiğidir.

Fikir doğru çıktı: Son yıllarda daha büyük uluslararası yarışmalara katılıp Avrupa ve Düya Şampiyonalarında daha az madalya kazanılsa da, Takım Danimarka 25 yıl önce kurulduğundan beri, uluslararası organizasyonlarda madalya kazanan Danimarkalı sporcu sayısı artmıştır.

Elit Spor Hareketi, Takım Danimarka’ya yeni sorumluluk alanları vererek 2004’te tekrar gözden geçirilmiştir. Bu revizyon, yerel toplumlarla işbirliği ve yetenek geliştirme odaklı olmuştur.

2009’da Tkım Danimarka 33 seçilmiş spor federasyonu ve diğer milli takımlarla işbirliği yapmıştır. Buradaki ana odak noktası Olimpiyat sporlarıydı fakat Takım Danimarka ayrıca su kayağı ve motor sporları gibi olimpik olmayan sporları da destekler. 33 farklı branştan 1000’e yakın sporcu Takım Danimarka’dan destek alır ve hem finansal destekten hem de psikolog, doktor, ve diğer Takım Danimarka uzmanlarından yararlanır.

2009’daki sporlar oldukça pozitif sonuçlar verdi. İlk  kez Danimarkalı sporcular Olimpiyat Oyunları Dünya Şampiyonası’nda 5 altın madalya kazandı.

Takım Danimarka aktiviteleri, yaklaşık 20 m kronluk kısmı DIF tarafından sağlanan 135 m Danimarka kronluk yıllık bir bütçeye dayalıdır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort