Danimarka’nın Dizaynı ve Mimaris

Danimarka’nın Dizaynı ve Mimaris

İşlevsel. Hatları belirgin. Değişmeyen. Minimalistik. Kaliteli. Danimarka tasarımı, ister mobilyasıyla ister kıyafetleriyle, berraklığıyla, basit hatlarıyla, büyük materyalleriyle ve modası asla geçmeyen klasik tasarımlarıyla dünyanın her yerinde tanınır. Kopenhag’ta son zamanlarda büyük oranda gerçekleşen mimari yükseliş ışıktan, sudan, açık alanlardan ve geçerlilikten esinlenir.

Fotograf:  Fritz Hansen  Danimarka’nın Dizaynı ve Mimarisi
Fotograf: Fritz Hansen
Danimarka’nın Dizaynı ve Mimarisi

Aslında, Danimarka’nın dizaynı 1950’lerin ürünüdür. Savaş sonrası dönem materyal eksikliği sıkıntısı yaşadı ve bu yüzden ve bu sebepten geçerliliğe ve yüksek kaliteye rağbet vardı. Bundan dolayı, bu süreçteki Tasarım basit tasarımla, işlevsellikle ve minimalizmle nitelendirildi.

Danimarka tasarımı özünde yaşam için tasarlanır. Aslında, Kopenhag yılda iki kere INDEX’e (Dünya’da en büyük tasarım ödülü olmasının yanı sıra, aynı zamanda en önemlisidir) ev sahipliği yapar. INDEX’in önemi: Küresel, ilham verici tasarım ışığı olarak verilen ödül olan INDEX’i kuran bir konsept olan Yaşamı Geliştiren Tasarım’ın yegane ve bütünleyici temasını oluşturan ödüldür.

Hans J. Wegner,
Hans J. Wegner,

Yarım yüzyıllık periyottan, en önde gelen Danimarkalı tasarımcıların bazıları sadece birkaçının ismini vermek gerekirse, Georg Jensen, Hans J. Wegner, Finn Juhl ve Arne Jacobsen, her biri Danimarka tasarımını uluslararası seviyede popüler yaptı. Bugünün tasarımcıları, Louise Campbell, HAY, Norman Copenhagen, Cecilie Manz ve Muuto gibi, hepsi savaş sonrası klasik Danimarka tasarımı unsurları üzerinde çizmeye devam ettiler.

En iyi 10 Danimarka tasarımı rehberimizi okuyunuz.

Danimarka zamanla çok sayıda alışveriş mağazası ve Mads Norgaard, Henrik Vibskov, Stine Gaya ve Wood Wood gibi moda tasarımcılarıyla üst seviyelerde moda bilincine erişti. Demokratic moda terimini hiç duydunuz mu? Pek çok kişinin bütçesine uygun yüksek kalitede ve giyilebilir kıyafetleri kapsar. Kopenhag olarak pek çok yer kaliteli modasıyla, ortalama bütçeli dükkanlara sahip olmakla böbürlenmez.
En iyi 10 Danimarka moda rehberimizi okuyunuz.

İşlevselliğin Tarihi

Danimarka’nın mimarisine geldiğimizde, 1930’lar zamanın ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan rasyonel beton, cam ve çelik mimarisini piyasaya sürer. Daha sonra düzensiz zemin planları, serbest iç mekan planı, düz çatılar ve cam cephe sistemleri gibi modernizm özellikleriyle uyuşmuş ve gelişmiştir.

Kopenhag’taki Ladisson Blu Royal Hotel
Kopenhag’taki Ladisson Blu Royal Hotel

Mobilya tasarlamak yetersizmiş gibi, 1950’lerin büyük Danimarkalı tasarımcılarının çoğu aynı zamanda büyük mimarlardı. Arne Jacobsen Kuzey Kopenhag’taki Bellavista evleriyle, Kopenhag’ın girişiyle, Rodovre banliyösüyle ve baştan aşağı gümüş çatal-bıçak kullanılan restoranta sahip dizayn edilen ilk hotel olan, Kopenhag’taki Ladisson Blu Royal Hotel’iyle, savaş sonrası dönemdeki Danimarka’da öncülük eden mimar olmuştur.

1960’larda Danimarkalı mimarlar Arne Jacobsen’in örneğini takip eden dünya görüşüne katıldılar. En dikkat çekenlerden Jorn Utzon’un Sidney’deki ikonik Opera Binası’dır, şimdi Dünya Mirası Sit Alanıdır, Henning Larsen’in Riyad’daki Yabancı Bakanlık binası da bunlardan biridir.
Işık, Su, Açık Alanlar ve Geçerlilik

Kopenhag merkezindeki kentsel peyzajda pek çok başkentte bulunan tipik cam ve çelik gökdelenlerden ziyade 4 ila 6 katlı binalar yer alır. Ancak, şehir mimari duraksamadan çok uzaktadır. Şehre yapılan çağdaş mimari eklemeler her yerde boy gösterir ve eski tarihi binalar ve saraylarla güzel bir şekilde uyum sağlamaya çalışılır.

Ørestad, Nordhavn
Ørestad, Nordhavn

Işık, su, açık alanlar ve geçerlilik Danimarka’nın başkenti son günlerdeki mimari yükselişteki anahtar unsurlardır. Cüretkar şehir planlamasının ve dünya klasında mimarinin doğuşu şehrin dört anahtar kısmında bulunur, Orestad, Nordhavn, şehir merkezi ve özellikle Kopenhag’ın kıyı şeridi. Bu yeni binalardaki suya yakınlık ve suyun yansıması ortak bir özelliktir.

En iyi 10 mimari yapı rehberimizi okuyunuz.

"Tietgen Students’ Residence" Lundgaard & Tranberg Arkitekter
“Tietgen Students’ Residence” Lundgaard & Tranberg Arkitekter

Yaşam İçin Tasarlanmış

Yeni yapılar kültürel, yerleşik hayat ve iş amaçlarına uygun tasarlanmıştır, ama en önemlisi yaşam ve insanlar için olmasıdır. Görünüşüyle ve binaların hissiyatıyla, işlevsellik ve insanların birbirleriyle etkileşimi mimarların zihninin zirvesinde yer almaktadır. Bunun güzel örnekleri insanları bir araya getirmek için inşa edilmiş ikiside oturmaya müsait Tietgenkollegiet ve 8-Tallet’tir. 21. yüzyıldaki Danimarka mimarisinin süper yıldızlarından biri Kopenhag’ın her yerinde mimari izleri bulunan Bjarke Ingels’tir. BIG(Bjarke Ingels Group) 8-Tallet, VM Evleri, VM Dağı ve Kopenhag’taki Superkiler Şehir parkını tasarlamıştır.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort