Gönüllüler Tarafından Her Hafta Dağıtılan Beş Ton Organik Sebze

Kopenhag Gıda Birliği, Danimarka, Kopenhag’da bulunan üye esaslı ve üyeler tarafından yürütülen bir gıda kooperatifidir.

New York temelli “The Park Slope Gıda Birliği” projesinden ilham alınarak oluşturulan Kopenhag Gıda Birliği kazanç odaklı sıradan süpermarket zincirlerine bir alternatiftir. Farklı tatlarda ve çeşitlerde mevsimlik meyve ve sebzeleri uygun fiyatlarla sunmaya odaklanır. Tüm taze organik veya biyodinamik tarım ürünleri yerel çiftliklerde üretilir.

Gönüllüler Tarafından Her Hafta Dağıtılan Beş Ton Organik Sebze

Gönüllüler Tarafından Her Hafta Dağıtılan Beş Ton Organik Sebze

Birlik Nisan 2008’de kuruldu o zamandan beri 3000 üye kayıt yaptırdı ve Kopenhag’da on bir yerel departman kuruldu. Şimdilerde her hafta beş ton sebze dağıtılıyor!

Gönüllü çalışma birliğin temelini oluşturuyor ve tüm üyelerin her ay üç saatini çalışarak geçirmesi bekleniyor. Bu çalışma mağazadaki sebzeleri paketlemek, düzenlemek, görüşmeler ayarlamak, web sitesini onarmak gibi işleri kapsıyor.

Kazanılan kar sebzelerin fiyatlarını düşürmek, Kopenhag şehir içinde sosyal sorumluluk projeleri ve kooperatif kavramını geliştirmek için kullanılıyor. Yerli çiftçiden alım yapılarak fiyatlar düşük tutuluyor, birlik bu yüzden organik veya biyodinamik ürün üreten yerli çiftçileri destekliyor böylece karşılıklı olarak sürdürülebilir tarım teşvik ediliyor.

Danimarka’da Gıda Birlikleri’nin uzun bir geçmişi var. Danimarkalı çiftçiler 19. ve 20. Yüzyıllarda güçlerini birleştirerek mandıraları, kasapları ve satın alma kurumlarını oluşturdu. Kopenhag Gıda Birliği ise bu gelenekselleşmiş göreneğin bir devamıdır.

 

 

Editör, Çevirmen : Ecem Alpsoy
Hacettepe Üniversite
İngiliz Dili ve Edebiyatı