Danimarka Yemek Kültürü – Danimarkalılar’da Akşam Yemeği

Danimarka Yemek Kültürü – Danimarkalılar’da Akşam Yemeği

Danimarkalılar’da Akşam Yemeği

Akşam yemeği günün ortasında yenildiği için middag (gün ortası) diye adlandırılır. Evde yenilir ve çoğu Danimarkalı her akşam ailesini sıcak bir yemeğin etrafında toplamaya gayret gösterir.

20. yüzyılın ortalarına dek, iki öğün servis edilirdi. İlk başta örneğin; yulaf lapası, et suyu veya tatlı meyve çorbasıyla patates ve gravy sosunun eşlik ettiği ana yemek olan et veya balık sunulurdu.

Pazar günleri, ilk öğün yerine puding tatlısı sunulurdu. 1960’larda, kadınların iş dünyasına girmesiyle birlikte akşam yemeği daha basitleştirildi ve insanların çoğu şu anda hafta sonları sadece bir öğün tüketiyor.

Danimarkalılar'da Akşam Yemeği
Danimarkalılar’da Akşam Yemeği

1960’lardan beri artan refah, perakende ticaretinde self servisin icadı, elektriğin mutfaklardaki ilerleyişi ve soğutucuların icadıyla birlikte yemek endüstrisinin büyümesi birçok değişiklikleri meydana getirdi.

Salata büfeleri, fırında patates, barbeküler, hindi ve servise hazır tavuklar gibi yemeklerle Amerikanın yemek sektörü üzerindeki etkisi bariz. 1980’lerde İtalyan mutfağı pizza, spagetti ve domatesin aşırı kullanımından dolayı önem kazandı. 1990’larda ise daha önce hiç yaygın olmamış Asya yemekleri rağbet gördü.

Et tüketimi büyük miktarda artış gösterdi ve hala domuz eti en yaygın et durumunda. Danimarkalılar genellikle eti kıyma olarak tüketirler ve tavada pişirmek için dilimlerler. Geleneksel gravy sosu ve patates yemekleri hala yaygındır.

Editör, Çevirmen : Tuba Yıldırım
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort