Danimarka Yemekleri – Danimarka Spesiyalleri (Tatları)

Danimarka Yemekleri – Danimarka Spesiyalleri (Tatları)

Danimarka Spesiyalleri (Tatları)

Danimarka mutfağı, hala sanayileşme döneminden önceki vakitlere; yani bira ve çavdar ekmeği, tuzlanmış domuz eti ve tuzlanmış ringaya dayanan bir mutfağın olduğu ardiyeyle ev idaresi yapılan 1860’lar öncesine ait unsurlar içermekte.

Øllebrød (çavdar ekmeği, şeker ve alkolsüz biradan yapılan bir yemek), vandgrød (suyla yapılmış, genellikle arpadan olan lapa), gule ærter (ayrık bezelye çorbası), æbleflæsk (yağda kızartılmış elmalı, dilimlenmiş domuz eti), klipfisk (kurutulmuş morina balığı), blodpølse (domuz kanı sosisi), finker (sakatat yahnisi gibi bir şey) ve grønlangkål (kıvamlı kara lahana haşlaması), o günlerden kalma ve günümüzde de tüketilen yiyecekler arasındadır.

19. yüzyılın ikinci yarısında -birlikte devinim zamanı- süt ve patates belirgin bir rol oynadı. Ayrıca ocak, kıyma makinesi ve gelişmekte olan perakende ticaret, domuz rostosu ve sosu, hardal soslu haşlanmış morina, etli konsome çorbası, ekmek veya undan yapılan lokma (hamur köftesi), köfte, sığır etinden hamburger köftesi ve kıymaya dayanan diğer yiyeceklerin yapılmasına olanak sağladı.

Aynı dönemde, rødgrød (kıvamlı, haşlanmış meyve), sødsuppe (meyve çorbası) ve haşlanmış meyveler gibi pek çok meyve yemeğinin doğuşuna tanık olundu. Bunun yanında sebze yemeği çeşitliliği, beyaz soslu haşlanmış lahana, kırmızı lahana, salamura pancar, salatalık salatası ve beyaz soslu bezelye ile havuç sayesinde daha da genişledi.

Doğalgazlı benmarisi, kızartma tavaları ve ızgaralarıyla birlikte sosis tezgahları, Dan kent peyzajının popüler bir elemanıdır. Fast-food restorantlarının atası olarak sosis tezgahları, kendilerine özgü bir kültür yaratmıştır.

Viyana’da “Kopenhagener Gebäck” ya da “Dänischer Plunder” olarak bilinmesine rağmen Dan Pastacılığı Danca dilinde Wienerbrød olarak adlandırılır. Bu, 1840’lardan beri Danimarka’da bilinmekte ve Viyana’dan gelen göçmen fırıncılar -muhtemelen grev işçileri- tarafından getirildiği söylenmekte.

Rødgrød med fløde, adının telaffuzu, Dan olmayanlar için oldukça zor olan bir meyve yemeği. Bu yahni, yumuşayana kadar kaynatılan frenk üzümü, ahududu ve kuş üzümü gibi meyvelerden yapılmakta. Meyvelerin suyu tatlandırılıp kıvamlandırılır ve sonra da krema ya da süt ile servis edilir.

Editör, Çevirmen : Selin ALKAN
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort