Danimarka Mutfağı

Danimarka Mutfağı

Danimarka’da yemek kültürü ilk olarak kahvaltıyla başlar. Kuvvetli bir kahvaltı yapan Danimarkalılar güne sağlıklı ve zinde olarak başlarlar. Bu kahvaltının içeriğine gelirsek lezzetli bir kahve ve tatlı kahveli rulolar öyle güzel, hafif ve gevrek ki başka kültürlerde bir eşine daha rastlayamayız. Bu rulolara biz Danimarka pastası desekse, Danimarkalılar bu rulolara ‘viyana ruloları’ adını vermektedir.

danimarka-mutfagi

Danimarka yemek kültürü başka kültürlere pek benzememekte kendi mutfağını özgün bir şekilde tutmaktadır. Danimarka mutfağı denilince akla ilk gelen tereyağlı ekmek ve çeşit çeşit sandviç ve rulolar gelir. Danimarka yemek kültüründe et, balık ve patates öne çıkmaktadır. Kızarmış domuz eti, dereotu ile marina edilmiş patatesli som balığı, baharatlı haşlanmış sığır etinden yapılan güveç Danimarka yemek kültürü ile öne çıkıyor.

Danimarka Yemekleri:

Danimarka’da Smorrebrod öğle yemeğinde tercih edilen bir yiyecektir. Göze ve damağa hitap eden bu yiyecek çok az tereyağı sürülmüş ekmek üstünde 3 kat sürülmüş lezzetli garnitürden oluşur. Görünüşü oldukça renkli, tat açısından da damağa hitap eden hemen hemen her yiyecek bu ekmekler üstünde garnitür olarak kullanılabilir. Rosto gibi sebzeli ve vitamin açısından güçlü olan yemekler akşam yemeğinde tercih edilebilir. Danimarkalılar ünlü tatlılardan zengin krema ve meyve kombinasyonuyla yemek işlemini bir gün içinde bitirmiş olurlar

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort