Danimarka Meyankökü

Danimarka Meyankökü

Danimarka Meyankökü

Danimarka meyan kökü içeren her şeye karşı özel bir sevgi besler. Danimarka’da meyan kökü biradan, dondurmaya, çikolatadan, nane şekerine hatta tüm şekerlemelere kadar pek çok farklı üründe bulunabilir. Danimarkalılar ayrıca Danimarka’da ayrı bir yeri olan tonlarca tuzlu meyan kökünü çiğneyebilirler.

Meyan kökü bitkisi uzun ömürlü bir bitkidir ve baklagillerin bir üyesidir. Güney Avrupa, Asya ve Akdeniz’e özgü olsa da Rusya, İran, İspanya ve Hindistan’da da geniş ölçüde ekilir. Meyan glycrrhizic asit içeren kökleri için değerlidir. Köklerden elde edilen bu asit şekerden elli kat daha tatlıdır. Meyan kökü özü yemeklerde, tütünde, alkolde, kozmetik ürünlerde ve elbette meyan kökü şekerinde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Meyan kökü Dünya’daki en popüler bitkilerden biridir. Bitki bilimsel adı “tatlı kök” anlamına gelen Yunanca kelimelerden gelir.

Danimarka Dünya’nın en güçlü yenilebilir meyan köklerinden kimisini üretir. Tuzlu meyan kökü Danimarka’ya özgüdür ve yüksek miktarda ammonium chloride (salmiac) içerir. GaJol, Danimarkalılar tarafından her yıl 6000 milyondan fazla tüketilen Danimarka’nın en çok satan meyan kökü pastilidir.


Editör, Çevirmen : Ecem Alpsoy
Hacettepe Üniversite
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort