Danimarka Kahvaltı Kültürü

Sabahları, yetişkinlerin çoğu kahve veya çay içer, peynir ya da reçelle çavdar ekmeği yahut beyaz ekmek tüketir. Çocuklar ve gençler genellikle mısır gevreği, müsli ya da yulaf ezmesiyle birlikte süt ürünleri tüketir.

Danimarka’ya özgü rendelenmiş çavdar ekmeği ve esmer şeker karışımı junket crumble (ymerdrys) tatlısı vardır. Bir de ilk çağlardan beri kahvaltıda tüketilen ve şu an günümüzde mevcut olmayan, Øllebrød vardır. Øllebrød çavdar ekmeği, şeker ve alkol içermeyen biradan yapılır.

19. yüzyılın ikinci yarısı sürecinde, özel tür ekmekler geliştirildi. Bu ekmekler Danimarka’da yapılan ekmek hamurlarından küçük, yuvarlak, hilal şekilli buğday rulolarıdır. Sadece kahvaltı da tüketilirler ve haftanın her günü her yerde taze bir şekilde bulunabilir.

Danimarka Kahvaltı Kültürü

Danimarka Kahvaltı Kültürü

Pazar günleri çoğu Danimarkalı, taze pişmiş ekmekleriyle peynir, reçel ya da wienerbrød (Danimarka böreği) yerler. Zengin ekmek hamurundan yapılan wienerbrød ince dilimler halinde olsun diye katmanları arasında tereyağıyla birkaç kez sarılır, muhallebiyle veya tereyağı, şeker, tarçın karışımıyla doldurulur. Ayrıca, genellikle meyve suyuyla ve bazen de bir bardak Gammel Dansk’le ya da birayla servis edilir.

Bu yemek, kahvaltıya misafirlerin çağırıldığı bayramlarda, doğum günleri veya yıl dönümleri gibi özel günlerde de servis edilir. Amerikan brançı 20. Yüzyılın sonlarında ortaya çıktı fakat genel itibariyle bir restaurant fenomenidir.

Else-Marie Boyhus & Claus Meyer, Politikens Forlag

—-

Editör, Çevirmen : Okan İnanlı
Ege Üniversitesi
İngilizce Mütercim – Tercümanlık