Bira Ve Danimarka Butik Biraları

Bira Ve Danimarka Butik Biraları

Bira Ve Danimarka Butik Biraları

Bira Danimarka kültürünün son 500 yıldır önemli bir parçasıdır. Bugün Danimarka’da 100’den fazla bira fabrikası bulunmaktadır ve 2010 yılında Danimarka’da kişi başına bira tüketimi 80 litre olmuştur. Şimdi size Danimarka’nın bira tarihini kısaca bahsetmeye çalışacağız.

Danimarkalılar yaklaşık 5000 yıldır bira içmektedir. Danimarka’da bulunan en eski biranın tarihi M.Ö. 2800’ye kadar gitmektedir.

Orta Çağ’a kadar bira yapımı kadınların işiydi, fakat 1525’de Kopenhang’da ilk bira yapımcıları loncası kurulmuştur. O zamandan beri, en azından şehirlerde, ‘‘altın likör’’ü üretmek erkek işi olarak görülmektedir. Kurulan ilk lonca halka, krala ve kişi başı günlük 10 litre bira içilen askeriyeye bira temin etmekten sorumlu küçük bira işletmelerinin derneğiydi.

Hvidtoel
Fotoğraf: 1838’e kadar hvidtøl (beyaz bira) Danimarka’daki tek bira türüydü.

Kırsalda ise bira yapımı hala kadınların görevi olarak görülmekteydi ve çiftçilerin karıları en iyi işçileri kendilerine çekebilmek için en iyi birayı yapmakta birbirleri ile yarışıyorlardı. Buna ilaveten bira ilaç olarak da kullanılıyordu, değişik bira türleri böbrek rahatsızlıklarından depresyona kadar hemen her türlü şikayete iyi geliyordu.

1830’lara kadar Danimarka’da üretilen tek bira Hvidtøl adındaki beyaz biraydı. 1838’de bira yapımcısı J.C. Jacobsen Danimarka kralına yeni bir tür bira olan Bavyera birasını sundu. Bavyera birası tamamen yeni bir yolla yapılmıştı, daha hoş bir tadı vardı ve bozulmadan daha uzun saklanabiliyordu. 1847 yılında bu yeni bira üretim tarzı ünlü bira markası Carlsberg’in kurulmasına yol açtı.

Bira Ve Danimarka Butik Biraları
Fotoğraf: Çeşitli Carlsberg biralarından bir seçki

İkinci büyük Danimarka’lı bira yapımcısı Tuborg 1873 yılında kuruldu ve 1880’de Pilsner’i (hafif bira) Danimarka’da çoktan tanıtmıştı. Bu yeni bira Danimarka’lıların bira kültüründe bir devrimdi ve günümüzde hala Danimarka’nın en çok sevilen bira türüdür.

TUBORGDentoerstigemand

Fotoğraf: Popüler Tuborg reklamı ‘‘Susuz Adam’’

20. yy boyunca birçok küçük bölgesel bira yapım yerleri kuruldu ve son 20 yılda kendi özel biralarını üreten küçük ölçekli işletmeler olan butik bira yapımcıları gözlerini dünyaya açtı.

Günümüzde Danimarka’da bir çok farklı stilde yüzlerce farklı çeşit bira yapan 200’ün üzerinde butik bira üreticisi olduğu tahmin ediliyor.

Butik bira üreticiliğinin bu kadar moda olmasıyla beraber Danimarka’nın en büyük bira üreticisi Carlsberg bile modaya katılıp kendi butik bira işletmesini olan Husbryggeriet Jacobsen’i kurdu. Ve bu sene, Amager Bryghus tanınmış bir internet sayfası olan ratebeer.com tarafından Danimarka’da en iyi bira üreticisi ödülüne layık görüldü.

TuborgBottle

Fotoğraf:Kopenhang’ın kuzeyinde Hellerup’da Tuborg şişesi

Bira bu sebeblerden dolayı Danimarka’da oldukça popülerdir. 2010’da Danimarkalılar kişibaşına 80 litreye tekabül eden miktarda toplamda 453 milyon litre bira tükettiler. Bu rakamlar yüksek olsada, kişi başına 100 litre bira içilmiş olan 2000 yılından oldukça geride kalmakta. Bu düşüşün bir sebebi Danimarkalıların genel olarak daha az alkol tüketmeleri ve şarabın gittikçe artan popülaritesidir.

Ödüllü butik bira üreticisi Amager Bryghus hakkında daha fazla bilgi edinmek için videoyu izleyin:


Editör, Çevirmen : Merve AYDIN
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
FLE

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort