Danimarka Müziği : Sadece Kızlar İçin

Danimarka Müziği : Sadece Kızlar İçin

Son günlerde küresel müzik alanına kadınlar hakim durumda. Pop tarihinde ilk defa toplu olarak erkek akranlarından daha fazla satıyorlar.

Amerika’da 2011 yılında en çok satan 10 albümden 6’sı bayan sanatçılara ait.

Bu sıralar Danimarka single ve albüm listelerini alıp, ülke dışında ana başlıklar oluşturan büyük bir grup yetenekli bayan şarkıcı/söz yazarı tarafından aynı fenomen Danimarka’da da sürdürülüyor.

Bugünlerde popun zirvesinde olan 5 bayan sanatçı aşağıda.

AGNES OBEL (28 Ekim 1980 doğumlu) ilk solo albümü olan Philharmonics’i Eylül 2010’da çıkarmış bir şarkıcı ve söz yazarı. Albüm, hem Danimarkalı hem farklı milletlerden olan müzik eleştirmenleri tarafından parlak eleştiriler aldı ve hüzünlü halk şarkıları albümü olarak tanımlandı. Philharmonics, şimdiye dek Danimarka ve Belçika’da 1 numarayla zirvedeydi, Fransa ve Belçika’da da top10 listelerinde yer aldı. İlk single’ı “Riverside” 2011 yılında yılın en iyi şarkısı unvanını kazandı.

MEDINA (Andre Fuentealba Valbak) Danimarka-Şili asıllı bir pop, dans ve R&B şarkıcısı ve söz yazarı. Ülkesindeki ününe 2008 yılında, “Kun for mig” (Danca’da “Yalnız benim için”) parçasının çıkışıyla ulaştı. Parça, 6 hafta boyunca Danimarka Single Listesi’nin ilk sırasında yer aldı, sonucunda triple-platinum statüsüne ulaştı. O zamandan beri Danimarka’da 1 numara olan 6 single daha yaptı ve şu anda Almanya, İsviçre ve Avusturya’da adını duyuruyor.

OH LAND (2 Mayıs 1985 doğumlu) Danimarkalı bir şarkıcı/söz yazarı ve yapımcı. Björk’ün eksantrik müzik anlayışı, Grace Jones’un moda divası tarzıyla ve İskandinavyalı bir süper modelin sükunetiyle elektropop’un yeni poster kızı olarak tanımlanıyor. Danimarka’da zaten büyük bir hit olan sanatçı, şimdi de Amerikan piyasasına giriyor ve Sir Elton John tarafından kendisiyle bir sözleşme imzalanmış durumda. Bu yılın başlarında, Late Show’da David Letterman ile ‘Sun of a Gun’ şarkısını seslendirerek Amerikan televizyonlarında ilk çıkışını gerçekleştirdi.

TINA DICKOW (14 Ekim 1974 doğumlu) Danimarka’nın en başarılı şarkıcı/söz yazarlarından biri. Müziği Tracy Chapman, Leonard Cohen ve Bob Dylan’ın bir karışımı olarak tanımlanıyor. Şimdiye dek 7 adet albüm çıkardı, en son çıkan “Welcome Back Colour” en büyük radyo hitleri, yeni şarkıları ve eski favorilerin yeniden kaydedilmiş halleriyle birlikte 27 parça içeriyor. Tina, Zero 7 ile “Home” parçasını seslendirerek uluslararası alanda hit yapmış oldu. Danimarka’da Gaffa Dergisi tarafından, bugüne kadar 3 kez “Yılın En İyi Şarkıcısı” olarak oylandı.

FALLULAH (1985 doğumlu) genç bir pop müzik sanatçısı ve söz yazarı olan Maria Apetri’nin sahne adı. Fallulah, İngilizlerin bayan şarkıcıları Florence & the Machine, Adele ve Bat for Lashes ile kıyaslanıyor. Çıkış parçası “I Lay My Head”, Danimarka’da büyük hit oldu ve “The Black Cat Neighbourhood” adlı albümüne bir giriş durumundaydı. 2010 yılında, Danimarka pop listelerine adeta hükmetti ve albümden “Bridges” parçası geçen yıl radyoda en fazla çalınan Danimarka dilindeki parça oldu. Müziğini, indie rock ve balkan ritimlerinin minik kültürel dokundurmalarla harman edilmiş bir tür şeklinde tanımlıyor.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort