Danimarka Meyankökü

Danimarka Meyankökü

Danimarkalılar meyan köklü her şeye karşı özel bir sevgi beslemektedir. Bunu meyan kökü bira, dondurma, çikolata, nane ve tabi ki şekeri de kapsayan buradaki birçok farklı üründe göreceksiniz. Danimarkalılar burada sakatata ait bir şey olan tonlarca tuzlu meyan kökü yiyebilirler.

Meyan kökü bitkisi, uzun ömürlü bir bitkidir ve börülce familyasının bir üyesidir. Güney Avrupa, Asya ve Akdeniz’in yerlisidir ve büyük ölçüde Rusya, İspanya, İran ve Hindistan’da yetiştirilir. Bitki, gliserizin asidi içeren kökleriyle bilinir. Köklerinden çıkarılan asit, şekerden 50 kat daha tatlıdır. Meyan kökü özü; yemek, tütün, alkol, kozmetik ve tabi ki meyan kökü şekerinde tatlandırıcı olarak kullanılır.

Meyankökü dünyadaki en popüler otlardan biridir. Ot’un botanik adı Yunanca’da ”tatlı kök” anlamına gelen kelimelerden gelmektedir.

Danimarka, dünyanın en güçlü yenilebilir meyan köklerinden bazılarını üretmektedir. Tuzlu meyan kökü Danimarka’da bir uzmanlık alanıdır ve büyük oranda amonyum klorid içerir. Ga-Jol her yıl 600 milyondan fazla Danimarkalı tarafından tüketilen Danimarka’nın en çok satan meyan köklü pastilidir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort