Danimarkalı Ünlüler – Viggo Mortensen

Danimarkalı Ünlüler – Viggo Mortensen

Viggo Mortensen

“Sıkılmak için hiç bir bahane yok. Mutsuz olabiliriz, kızgın olabiliriz, bunalmış olabiliriz ve hatta çıldırmış olabiliriz. Ama sıkılmak için bir bahane asla olamaz.”

Can sıkıntısını kabul etmek Danimarka asıllı Amerikalı aktör Viggo Mortensen’in meziyetlerinden birisi değil ve CV’sine bir göz atmak bile bu sözlerin vurgusunu artırıyor. Viggo Mortensen özellikle de Yüzüklerin Efendisi filmindeki performansıyla Hollywood’un en bilinen simalarından birisi. Bunun yanı sıra sayısız yayınıyla, piyasaya sürdüğü albümlerle ve adına yapılan sergilerle bir şair, müzisyen, fotoğrafçı ve ressam.

Viggo Mortensen
Viggo Mortensen

Kamyon Şoförü

Viggo Mortensen 1958 yılında New York’ta Amerikalı bir annenin ve Danimarkalı bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Genç bir adamken oyunculuk kariyerine atılmak için Amerika’ya dönene kadar Danimarka’da kamyon sürerek ve çiçek satarak çalıştı. İlk rolünü 1985’te aldı ve 90’lı yıllar boyunca çeşitli yardımcı rollerde oynadı, ta ki 1999’da Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde Aragorn rolünü üstlenene kadar.

Viggo Mortensen iyi bilinen oyunculuk kariyerinin yanı sıra on beşten fazla şiir, fotoğraf ve resim yayınladı. Ayrıca, şiir ve müziğinin bir karışımından oluşan on altı albüm yayınladı.

Viggo Mortensen 2010’da Dannebrog Nişanı Şövalye Haçı ile ödüllendirildi.

Editör, Çevirmen :Elif Eylül Nazik
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort