Danimarka Caz Tarihi

Danimarka Caz Tarihi

Altmışlar boyunca Kopenhag, şehirde yaşayan Stan Getz, Dexter Gordon ve Kenny Drew gibi isimlerle Avrupa’nın caz başkentiydi. Bugün Kopenhag Caz Festivali 250,000 ziyaretçisi ile Avrupa’daki en büyük caz festivallerinden biri.

Danimarka cazla yirmilerde tanıştı fakat yeni müziğin popüler olduğu otuz ve kırklara kadar ‘’ortalığı sallayan döneme’’ geçiş yapamadı. En meşhur Danimarka caz fanlarından biri olan ve müziği konformizme karşı özgürleştirici bir devrim olarak gören mimar, tasarımcı ve toplumsal eleştirmen Poul Henningsen idi.

AtmosphereCopenhagenJazzhouse

Dönemin bir örneği, Danimarka bestesi olan ve Danimarka’nın en ünlü aktristlerinden biri olan Marguerite Viby tarafından söylenen Hot Hot:

Cazın Başkenti

Bebop (caz müziğin ilk hali) dönemi ve cazda onu izleyen tecrübelerle birlikte, ellilerde ve altmışlarda, tür radikal bir modernleşmenin içine girdi. Şans eseri Kopenhag bu gelişmede önemli bir rol oynadı.

Altmışlar boyunca önde gelen Dexter Gordon, Stan Getz, Ben Webster, Thad Jones ve Kenny gibi bazı Amerikalı caz müzisyenleri Kopenhag’ı ve 1959’da açılmış olan şimdilerin efsanevi Jazzhouse Montmartre’sini kendilerine uygun ikinci bir ev gibi gördüler. Aynı dönemde Alex Riel, Niels-Henning Ørsted Pedersen ve Palle Mikkelborg gibi Danimarkalı müzisyenler uluslararası çıkışlarını yapmışlardı. Bu kombinasyon cazda çığır açan bir on yıllık süreçle sonuçlandı ve bu süreçte Kopenhag Avrupa’nın caz başkenti olarak kabul ediliyordu.

Dexter Gordon, NHØP ile Montmarte’da Rainbow People’ı çalıyor: (ve Danimarka tınısını tanıtıyor)

Kopenhag Caz Festivali
Sonuç olarak caz, Danimarka’da popülerliğini arttırdı ve 1979’da Kopenhag Caz Festivali’nin temelleri atıldı. Yıllar boyunca dünyanın en ünlü caz müzisyenleri festivalde çaldılar. Bugün, on günlük festival 250,000 ziyaretçisiyle yüz mekanda bin konserlik bir sayıya ulaşıyor.

K

Keith Jarret Trio Kopenhag Caz Festivali 2011’de çalarken

Günümüzde Danimarka Cazı

Danimarka’da caz hâlâ iyi durumda ve gelişmeye devam ediyor, her ne kadar büyük kontrbas sanatçısı Niels Henning Ørsted Pedersen’in 2005’teki erken ölümü Danimarka caz sahnesi için korkunç bir kayıp olsa da. Birkaç isim vermek gerekirse, Niels Lan Doky, Chris Minh Doky, Alex Riel ve Jacob Bro gibi isimler uluslararası çapta caz müzisyenleri olarak hâlâ övgü alıyorlar.

Kopenhag’ın cazın merkezi olduğu altmışların altın dönemi de unutulmadı. Dönemin bir hatırlatıcısı olarak, bir mahallenin caddeleri 2010’da Kopenhag’ın güney bölgesinde resmi açılışı yapılarak o dönemde Kopenhag’da yaşamış ünlü caz müzisyenleriyle isimlendirildi.

 C

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort