Bira ve Bira Fabrikaları

Bira ve Bira Fabrikaları

Bira son 5000 yıldır Danimarka kültürünün bir parçası haline gelmiştir. Bugün Danimarka’da 100’den fazla bira fabrikası vardır ve 2010 yılında her Danimarkalı 80 litreye eşdeğer bira içmiştir. Bu, Danimarka’nın bir tarihine kısa bir kılavuzdur.

Danimarkalılar yaklaşık 5000 yıldır bira tüketmektedir. Danimarka’da bulunan en eski bira milattan önce 2800’lere dayanmaktadır.

Orta Çağ’a kadar Danimarka’da birayı kadınlar yapmıştır ancak 1525’te Kopenhag’da şehrin ilk bira yapma derneği kurulmuştur. O zamandan bu yana,”sıvı altın” üretmek, en azından şehirlerde, daha da fazla erkek işi olarak görülmeye başladı. Dernek, günlük oranın kişi başı 10 litre olduğu orduya ve krala bira teslim eden küçük bira üreticilerinin bir kurumuydu.

Kırsal kesimlerde bira yapımı hala kadınların işiydi ve çoğu çiftçi eşi, bira yapımında en iyi işçileri çekebilmek için birbirleriyle yarışıyordu. Fakat bira aynı zamanda ilaç olarak da kullanılıyordu ve farklı çeşit biraların böbrek taşlarından depresyona kadar her şeye iyi geldiği düşünülüyordu.

1830’lara kadar Danimarka’da üretilen tek bira Hvidtøl denen beyaz biraydı fakat 1838’de bira üreticisi J.C. Jacobsen Danimarka kralı için Bavyera birası denen yeni bir çeşit bira üretti. Bavyera birası tamamen yeni bir yolla yapıldı, daha iyi bir tadı vardı ve kullanım süresi daha uzundu. 1847’de bu yeni tip bira üretimi dünyanın en ünlü bira fabrikası Carlsberg’in kuruluşuna öncülük etti.

Carlsberg-beers

İkinci en büyük Danimarka bira fabrikası olan Tuborg da 1873’te kuruldu ve 1880’e kadar Danimarka’da Pilsner denen birayı tanıttı. Bu Danimarkalıların bira zevkinde bir devrim niteliğindeydi ve Pilsner bugün Danimarka’da hala favori bira çeşididir.

20.yüzyıl boyunca bir grup küçük il bira fabrikaları kuruldu ve geçen 20 yılda küçük oranlı özel bira üretiminde uzmanlaşan bir takım bira fabrikaları ortaya çıktı. Bugün düzinelerce stille ve son zamanlarda Danimarka’da açılan yüzlerce butik biralarla 200’den fazla bira fabrikası olduğu tahmin edilmektedir.

Modada eskiye dayanan bira fabrikalarıyla, Danimarka’nın en büyük bira fabrikası olan Carlsberg bile çoğunluğa uydu ve kendi işletmEciliğini kurdu, Husbryggeriet Jacobsen.

Ve bu yıl, yerel işletmeci Amager Bryghus Danimarka’daki en iyi işletmecilik ve prestijli internet sitesi ratebeer.com tarafından da dünyanın en iyi bir işletmeciliklerinden biri ödüllerine layık görüldü.

TuborgBottle

Bira, bugün Danimarka’da hala çok popüler. 2010’da Danimarkalılar kişi başı yaklaşık 80 litreye denk gelen 453 milyon litre bira içti. Oran yüksek olmasına rağmen, her Danimarkalıya 100 litreden daha fazla biranın düştüğü 2000 yılından daha azdır. Düşüşün bir sebebi de Danimarkalıların totalde artık daha az alkol tüketiyor oluşu ve şarabın giderek daha popüler hale gelişidir.

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort