Vitus Bering ( Danimarkalı Bilim Adamları)

Vitus Bering ( Danimarkalı Bilim Adamları)

Vitus Bering ( Danimarkalı Bilim Adamları)

1681-1741 yılları arasında yaşamış Danimarkalı denizci. 1704’te Rus servisine girdi ve yeni kurulmuş Rus donanmasında ikinci yüzbaşı oldu. Rusya’da, Büyük Kuzey Savaşı esnasında başarılarından dolayı binbaşı rütbesine terfi etti.

1724’te Bering, Sibirya’dan Pasifik’e doğru yol alması gereken bir sefere öncülük etmesi için görevlendirildi. Görevi, herhangi bir Kuzeydoğu geçidi olup olmadığını ya da Sibirya’nın Kuzey Amerika kıtası ile bağlantılı olup olmadığını araştırmaktı. Bu geniş kapsamlı (1725-30) İlk Kamçatka Seferi’nin Ohotsk’a varması iki yıl aldı. Orada seferi, asıl sefer gemisinin inşa edildiği yer olan, Kamçatka yarımadası’n da sefer için gemi inşa edildi.

Vitus Bering
Vitus Bering

1728 yılının yazında Bering, Alaska’yı görmeden Kuzey’e doğru fazla yol aldı ve bu sebeple Asya ve Amerika’nın bağlantılı olmadığını ve Kuzeydoğu geçidinin varlığını saptadığına inandı.

Ayrıca Bering, Sibirya ve Pasifik’in kuzey kıyılarının haritasını çıkarmak için bir dizi alt sefer aracılığıyla muhtemelen gelmiş geçmiş en büyük bilimsel sefer olan (1733-43) İkinci Kamçatka Seferi’nin lideriydi. Bu keşif gezisi; büyük bir bölgenin bilimsel incelemesini yürütür, Amerika ve Japonya’ya gemiler yollar ve genellikle Rus ticaretini ve toprak çıkarlarını destekler.

Bu görevlerin birçoğu başarıyla sonuçlandı ve 1741’de Bering bizzat kendisi Alaska’ya ulaştı. Dönüş yolculuğunda Bering Adası’nda bir sığınma limanına girmek zorunda kaldı. Orada, kendisi ve neredeyse mürettebatının yarısı hayatını kaybetti. Bering’in mezarı, bir Rus seferinde yer alan Danimarkalı arkeologlar tarafından 1991’de bulundu.

Ole Ventegodt, Gyldendal Leksikon

 

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort