Villy Sørensen – ( Danimarkalı Yazarlar )

Villy Sørensen – ( Danimarkalı Yazarlar )

Villy Sørensen – ( Danimarkalı Yazarlar )

Hem bir kurgu yazarı hem de bir deneme yazarı olan Villy Sørensen, 1929-2001, (estetik, kültür felsefesi ve kültürel eleştiri temalarını ele alarak) çağdaş kuramların oturtulmasına katkı sağlamıştır.

Klaus Rifbjerg ile, Danimarka’da modernizmin ve neo-radikalizmin oluşumunda önemli bir dönem olan periodik Vindrosen’i (1959-63) yayına hazırlamıştır. Sørensen’ın kurgusu tamamen sadece üç kısa öykü koleksiyonundan meydana geldiğinden kapsam olarak makuldur, Sære historier (1953, Acayip Öyküler), Ufarlige historier (1955, Masum Masallar) ve Formynderfortællinger (1964, Hami Masallar), ve daha sonra De mange og de enkelte (1986, Birçokları ve Münferitler).

VILLY SØRENSEN
VILLY SØRENSEN

Özellikle bunlardan ilk ikisi tamamen yeni bir yazı stilini, meşhur “absürt öykü”, aslında peri masalının ya da fantastik öykünün Hans Christian Andersen veya Karen Blixen geleneğindeki modern bir varyasyonunu işaret ediyordu.

Bu iki koleksiyonda ki karakteristik temalar; itilim (freudcu bir tavırla ve kültürel eleştirici bir perspektifle yaklaşılmıştır), parçalanma ve bir kimlik sağlama ve krizleri çözme amacıyla, sanattır.

Daha ileri bir tarihte Villy Sørensen, Aladdin (1981) öyküsünün bir uyarlamasını ve mitolojik İskandinav masallarının Ragnarok en gudefortælling (1982, Tanrıların Çöküşü) ve klasik mitolojinin Apollons oprør (1989, Apollo’nun Başkaldırısı) bir rekreasyonunu ortaya koymuştur.

Bir denemeci olarak Villy Sørensen, tek başına bir üniversite olabilecek konuma gelmiştir. Sayısız eleştirmen ve edebiyat öğrencisi eleştirel radikalizmin, estetik analizin ve Digtere og dæmoner (1959, Şairler ve Şeytanlar), (neredeyse bütün öykülerinin arkaplanını oluşturur) and Hverken-eller (1961, Ne O Ne Diğeri) gibi felsefe kitaplarının etkisi altında kalmıştır.

Genel Amerikan-Fransız savaş sonrası yılları eğiliminin aksine, Villy Sørensen kendisini Alman kültür geleneğine (Broch, Mann, genç Marx, Nietzsche, Kafka ve Schopenhauer, son üçü üzerine kitaplar yazmıştır) yakın olarak tanımladı. Sørensen’ın ek olarak Seneca ve Erasmus üzerine de çalışmaları vardır.
1978’de fizikçi Niels I. Meyer ve politikacı K. Helveg Petersen ile bir iş analizi topluluğu ve büyük popüler destek çeken bir ütopik sosyal düşünce tasarısı, Oprør fra midten (Merkezden İsyan) oluşturmuştur.

Editör, Çevirmen : Meltem Demiraran
Hacettepe Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort