Vilhelm Hammershøi ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

İlk sergisine 1885’te Charlottenborg’da “Bir Kızın Portresi” (Hirschsprung Koleksiyonu, Kopenhag) ile çıktığında bile, Vilhelm Hammershøi (1864-1916) gelecekte sanat eserinin ayırt edici bir özelliği olacak ifade tarzını çoktan keşfetmişti: Sert bir mimari sanat yapıtı ve tamamen gri tonlarının hakim olduğu sınırlı renk çeşitliliği.

Vilhelm Hammershøi ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Vilhelm Hammershøi ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Hayatı boyunca evinin içini, ailesinin ve arkadaşlarının portrelerini ve mimari ve manzara resimlerini saran tam anlamıyla sınırlandırılmış motif halkasıyla kafasını yormuştu.

Genellikle adeta fiziksel uyumluluğu takınan ışık ve hava Hammershøi’nin resimlerinde merkezi önem taşıyordu. Basit ve seyrek eşyalı odaları portreleyen Hammershøi , en iyi iç kısım resimleriyle bilinir. Bunlar genelde insan figürlerinden yoksundur, fakat çoğunda genellikle hareketsiz ve yüzü başka tarafa dönük olan soyutlanmış bir kadın figürü vardır.

1890’larda Hammershøi özellikle Zealand manzara resimlerindeki gibi hafif bir sisle örtülü Amalienborg ve Christiansborg Saray’larında birtakım mimari resimlerini sergilemiştir.

Hammershøi’n havalı ve büyük özenle gölgelenmiş resimleri, o dönemin daha ağır basan Danimarka’ya özgü natüralist sanat anlayışından dolayı sönük kalmıştır. Hommershøi, 1891’de Den Frie Udstilling’i kurmaya yardım edenlerden biriydi.


Editör, Çevirmen : Nazlı Arısoy
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı