Victor Borge ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Victor Borge ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Victor Borge

Doğum adı Børge Rosenbaum olan Victor Borge, Büyük Danimarkalı ve Danimarka’nın Palyaço Prensi olarak sevgiyle tanınan Danimarkalı komedyen, gösterici ve dünya çapında bir piyanistti.

Victor Borge 3 Ocak 1909’da Kopenhag’da doğdu. Çok kısa bir zaman sonra Borge’un alışılmadık bir müzikal yeteneği olduğu ortaya çıktı. İki yaşındayken piyano dersleri almaya başladı, ilk piyano resitalini sekiz yaşındayken verdi ve dokuz yaşındayken Danimarka Kraliyet Müzik Akademisi’nde tam burs kazandı.

Victor Borge ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )
Victor Borge ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

1930’larda Danimarka’nın en iyi müzisyenlerinden biri oldu.

Klasik piyanist olarak başladı, birkaç yıl sonra müzik ve mizah karışımı kendi tarzını geliştirdiği halen meşhur stand-up gösterisine başladı.

Naziler 1940’ta Danimarka’yı işgal ettiklerinde, Borge Amerika’ya kaçmayı başardı. Tek kelime İngilizce konuşmamasına rağmen kısa zamanda Amerikalı kitlesi için şakalarını çevirmeyi başardı. 1941’de Bing Crosby’nin radyo programında Amerika’daki ilk performansını sergiledi.

1942’de Yılın En İyi Yeni Radyo Performansçısı ödülünü kazandı ve kısa zaman sonra Frank Sinatra gibi yıldızlarla birlikte film rolleri teklif edildi. 1946’da ona NBC’de kendi programı verildi.

1948’de Victor Borge Amerikan vatandaşı oldu ve birkaç yıl sonra başka bir kendi “Müzik içinde Komedi” programını yapması teklif edildi. 1993’te Hollywood Bulvarı Şöhret Yolu’nda bir yıldız sahibi oldu.

Victor Borge son günlerine kadar turneye çıkmaya devam etti. 90 yaşında bile, bir yılda 60 kez performans sergilerdi. 23 Aralık 2000 yılında Greenwich, Connecticut, Amerika’daki evinde öldü.

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort