Verner Panton  (Danimarkalı Tasarımcılar )

Verner Panton (Danimarkalı Tasarımcılar )

Verner Panton  (Danimarkalı Tasarımcılar )

Kışkırtıcı materyal tercihleri, muzip şekilleri ve cesur renk kullanışı ile Danimarka tasarımının yaramaz çocuğu Verner Panton, S şeklinde sandalye ve saksı lambalar dahil pek çok ikonlaşmış Danimarka tasarımını yaratmıştır.

Verner Panton
Verner Panton

1926 yılında dünyaya gelen Panton, Danimarka Kraliyet Sanat Akademisinde mimarlık okumaya başlamadan önce yaratıcı kariyerine ressam olarak başladı. 1951’de mezun olduktan sonra,ikon mimar ve tasarımcı Arne Jacobsen’in yanında bir süre çalıştı. Panton, bu işi biraz da 1950 yılında üvey kızı ile evlendiği, bir başka tanınmış Danimarkalı mimar ve tasarımcı olan kayın pederi Paul Henningsen’in yardımı ile almıştır.

Her şey, Panton’ın Danimarka tasarım ve mimari dünyasında daha ‘geleneksel’ bir kariyeri izlemesi için hazırdı. Ama Panton, Paul Henningsen’in ifade ettiği gibi ‘inatçı ve sonsuza kadar genç’ olduğunu kanıtlayacak ve Arne Jacobsen’in stüdyosunda kalmaya devam etmek yerine kendi ofisi olarak işlev gören çok bölmeli bir VW karavanla Avrupa’ya üç yıllık bir çalışma turuna çıkacaktı.

Cesur Mobilya Dizaynı

Danimarka’ya dönünce, Panton kendi stüdyosunu kurdu ve seyahatlerinden edindiği sayısız izlenimlerini, dünyanın gördüğü en cesur bazı mobilya tasarımlarına dönüştürmeye başladı. Panton ‘Benim işimin başlıca amacı insanları hayal güçlerini kullanmaya teşvik etmek’ demiştir.

Panton'un saksı lambaları
Panton’un saksı lambaları

En bilindik eserleri arasında dünyanın ilk tek parça kalıplanmış, plastik sandalyesi olan S sandalyesi, koni biçimindeki sandalye ve saksı lambaları vardır.

Panton'un S-Sandelye Tasarımı
Panton’un S-Sandelye Tasarımı

S Sandalyesi

60 ve 70lerde Panton, bütün çevresini dizayn etmeyi deneyimlemiş, onun bu girişimi çoğu kez radikal, akıl almaz ve uzay çağına yaraşır bulunmuştur. Bu zaman diliminde, en meşhur işleri arasında 1970 Cologne Mobilya Fuar’ında bulunan Visiona II sergisi ve Alman dergisi Der Spiegel basımevi için yaptığı tasarım yer almaktadır.

Panton, 80 ve 90’larda üretken kariyerine binaları yenileyerek ,yeniden dizayn ederek ve sürekli yeni mobilyalar tasarlayarak devam etmiştir.1981 ve 1986 yılları arasında Alman tasarım ödülü Deutsche Auswahl ‘ı beş kez kazanmış ve 1998’de Danimarka Kraliçesi tarafından Dannebrog Sınıfının -Danimarka’da bir üst sınıf- Onur Haç’ı ile ödüllendirilmiştir.

Verner Panton, 5 Eylül 1998’de – tüm kariyerinde geçmişe dönük , görkemli bir serginin açılış töreninden sadece 12 gün önce- vefat etmiştir.

 

Panton'un koni kalp sandalyeler
Panton’un koni kalp sandalyeler

Editör, Çevirmen: Ece Noya
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort