Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary

Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary

Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary

Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary hazretleri, Danimarka’nın genç ve oldukça popüler varis çiftidir. Mary Danoldson, uzak bir ülkeden gelmiştir ve zarafeti ve doğallığıyla sadece Veliaht Prens’in değil, aynı zamanda krallığın yarısının da kalbini kazanmıştır.

Varis Çiftin Rolü
Danimarka gibi köklü bir monarşide, varis çiftin dönemi özel bir yere sahiptir. Bu, bir yandan bir veliaht prens ya da bir veliaht prensesin başka bir insanla evliliğine doğru, kesinlikle güvenli ve uzun yolculuğun sonunu işaret eder. Diğer yandan herkes düğünün bir son olmadığını bilir, bu sadece tahta çıkma gibi daha büyük bir şeyin öncüsüdür. Bu nedenle bütün beklentiler insafsızca doğrudan çifte yöneltilmektedir.
Ek olarak, millet, varis bir çiftle onlarca yıldan sonra karşılaşmaktadır. Bu en son, kısa süreli olarak, 1967-72, şu anki egemen Kraliçe II. Margrethe ve Prens Henrik hazretleri(1934 doğumlu) zamanındaydı. Ayrıca, haliyle hiç kimse bu sürenin ne kadar olacağını bilmemektedir. Başka bir deyişle, herkes bu durum bitene kadar keyfini çıkarma ihtiyacı duymaktadır.

Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary
Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary

Düğün ve Devam Eden Yenilenme
Veliaht Prens Frederik, Mary Danoldson ile 2002’de, Sydney’de, Olimpiyat Oyunları sırasında tanıştı. Frederik 32, Mary 28 yaşındaydı. İlişkinin dedikoduları hemen Danimarka haftalık baskıda görüldü. Ama Mary Danoldsan 2002’de, Kopenhag’da işe girdikten sonra duyurdular. Bundan önce Mary ve Frederik bir süreliğine Paris’te çalışmıştı. 8 Ocak 2013’te, Majeste Kraliçeliği, nişanlarında halka duyuruldu. O günün, basın toplantısında, Mary Danoldsan ilk kez Danimarka halkına seslendi. Bunu çoğu insana erişimi zor olan halkın dili, Danca ile yapabildi. Bu çok büyük bir şeymiş gibi görünmeyebilir ama beş milyon nüfuslu küçük bir millet için bu, kraliyet ailesinin en iyi geleneklerine göre Mary’nin Veliaht Prenses olma görevine hazır olduğunun önemli bir göstergesiydi. Düğün altı ay sonra yapıldı. Düğün, çiftin daha genç bir nesle ait olduğunu gösterdi. Bu yüzden düğünden önceki hafta çiftin şerefine Idrætsparken, Kopenhag’da öncü Danimarka müzisyenleri tarafından büyük bir rock konseri verildi. Düğün ziyafetinde Mary’ye yaptığı konuşmada Veliaht Prens, Danimarkalı modern müzisyen Lars H.U.G.’un şiirsel rock şarkı sözlerinden alıntı yaptı. Aşkları modern bir dilde yorumlandı ve anlaşıldı.

Frederik, kraliyet ailesinin devam eden yenilenmesi hakkında şunları söylemekte: ‘Makamın özünde olan tehlike kuşkusuz biri tek kaldığında olacaktır. Biri bundan kaçınmak zorundadır. Ama ülkemizde, kraliyet ailesi diğer ülkelerle karşılaştırıldığında çok da tek sayılmaz, Burada kuruluşumuz zamanla birlikte hareket ettiğinden kendimizi şanslı sayabiliriz. Şu ana meseledir: zamanla birlikte hareket etmek. Toprağın özelliklerini anlamalı ve bulduğumuz şeylerle üzerinde etkili olmalıyız. Kuruluşun hali bu temel üzerinedir.’

Bu yenilenme Frederik’in eş seçimiyle de kanıtlanmıştır. Mary Danoldsan’ın ebeveynleri halktan kimselerdir. Kraliyetin iki önceki kuşakla karşılaştırırsak, dedesi 1935’te bir İsveç kralının kızı, Veliaht Prens’in rastlantı eseri çok yakın bir ilişkisinin olduğu sonraki Kraliçe Ingrid (2000 doğumlu) ile evlenirken, Veliaht Prens’in annesi 1967’de Monpezant ailesinden Fransız kontu bir asille evlendi. Bu sınıf düşüncesinden bir ilişkide evliliğe geçişte Danimarka kraliyet hanedanlığının kademeli modernizeliğinden daha fazlasını ortaya koyar.

Veraset Güvende
15 Eylül 2005’te çift küçük bir prense sahip oldu. 21 Ocak 2006’da, Christianborg Saray Kilisesi’nde vaftiz edildi ve Christian Valdemar Henri John ismi verildi. Böylece veraset iki kuşakla güven altına alındı.
21 Nisan 2007’de çift ikinci bir çocuğu-küçük bir prensese sahip oldu. 1 Temmuz 2007’de Fredensborg Saray Kilisesi’nde vaftiz edildi ve Isabella Henrietta Ingrid Margrethe ismi verildi.

Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary
Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary

8 Ocak 2011’de çift üçüncü ve dördüncü çocuklarına sahip oldu- Prens Vincent ve Prenses Josephine.
(resim: Şubat 2012, Veliaht Prens, eşi ve çocukları, Verbier, İsviçre. Scanpix.)

Çiftin ünü Danimarka’da çok büyük ve kraliyet ailesinde geleneksel olarak görülmemiş etraflarını kuşatan ilgi artmakta. Zaten evliliğinden önce, Veliaht Prens birkaç kez Yılın Danimarkalısı seçilmişti. Çift, monarşinin mistik havasını yok etmeden yenilenmesi sanatı üzerinde uzmanlaşmakta.

Politik seviyede kraliyet hanedanlığı tarafsız ama son yıllardaki mesele gelecekteki kral için daha kolay olmayacak çünkü politikacılar ahlaki değerler alanını hayli etkilemekte. Şu ana kadar Veliaht Prens her nasılsa açık bir stili benimsemeyi başarmakta, örneğin giderek artan çok kültürlü bir milletin kralı olması istemesi durumu.

Veliaht Prens Frederik ve Veliaht Prenses Mary zaman zaman Amalienborg’ta, kraliyet ailesinin Kopenhag’daki evi, zaman zaman da Kuzey Zelanda’daki Frederiksborg Kalesi’ndeki Chancellery ( idari işler dairesi -Danimarka kraliyet ailesinin yazlık evi)’de yaşıyorlar.


Editör, Çevirmen: Tuba Yıldırım
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort