Tycho Brahe ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Tycho Brahe ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Tycho Brahe ( Danimarkalı Bilim Adamları )

1546-1601 yılları arasında yaşamış olan Tycho Brahe, 1572’de “Tycho’nun yıldızı” keşfi ile Avrupa çapında ünlü bir astronom haline geldi.

1576’da II. Frederik onu Danimarka’da tutmak için, Ven adasını ona bağışladı. Tycho Brahe, orada adım adım yepyeni bir tür araştırma enstitüsü kurdu. Enstitü, kapsamlı Uranibourg gözlemevi, Stejnebourg gözlemevi, kağıt fabrikası, matbaa makinesi ve alet yapmak için bir atölye içeriyordu. Bu sayede Tycho Brahe gözlemlerinin doğruluğunu, çıplak gözün görebileceği sınırlara kadar arttırdı.

Tycho Brahe
Tycho Brahe

Önceki gözlemlerin hepsini şüpheli bulduğu için reddetti ve göğe ilişkin tüm olayları en baştan kendisi inceleyerek “astronomiyi yeniden düzenlemeyi” amaç edindi. 1597’ye kadar bu uğurda devam etti, ta ki IV. Christian ile tartışana kadar, ardından Tycho Brahe Danimarka’yı terk etti. Bütün araç gereçlerini yanında götürdü ve son günlerini Viyana İmparatoru II. Rudolf’un sarayında “matematikçi” olarak geçirdi.

Tycho Brahe’nin çoğu bulguları arasında kuyruklu yıldızın daha önceden varsayıldığı gibi atmosferik bir olay değil; aksine, bir gök cismi olduğu 1577’de saptandı. Buna ek olarak, Ay’ın hareketlerinde şimdiye dek bilinmeyen iki “anomali”nin keşfi gerçekleşti ve 1000 duran yıldızın konumlarını içeren bir katalog hazırlandı.

Kendisi birçok gezegensel gözlemini faydalı kılmayı başaramadı, neyse ki 1600 yılında Mars ile ilgili bir dizi gözlemini Johannes Kepler’e verdi. Kepler onları, genel olarak gezegenlerin hareketini açıkladığı üç temel yasasını çıkarmak için kullandı.

Tycho Brahe’nin diğer gezegenler Güneş’in çevresinde dönerken; Güneş’in Dünya’nın yörüngesinde döndüğünü ve Dünya’nın sistemin merkezinde bulunduğunu savunan kozmolojisi, Kilise tarafından kınanan Kopernik sistemine bir alternatif olarak, 17. yüzyılda yaygın bir biçimde kullanılmıştır.

Olaf Pedersen, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort