Thorvald Staunning ( Danimarkalı Tarihsel  Kişiler)

Thorvald Staunning ( Danimarkalı Tarihsel Kişiler)

Thorvald Staunning ( Danimarkalı Tarihsel  Kişiler)

1873 – 1942 tarihleri arasında yaşamış olan Danimarkalı politikacı Stauning, puro tasnifçisi olarak çıraklığını 1891’de bitirdi ve sonraki birkaç yıl boyunca da sendikal hareketlerde aktif rol aldı.

Stauning, 1896 – 1908 yılları arasında Puro Tasnifçileri Birliği liderliğini, 1898-1904 yılları arasında ise Samarbejdet (İşbirliği) Sendika Federasyonu’nun editörlüğünü yaptı. Aynı zamanda 1898’de baş vezdenar olup 1906’da Folketing’e (Parlemento) seçilerek Sosyal Demokrat Partisi’nde çalıştı.

Thorvald Staunning ( Danimarkalı Tarihsel  Kişiler)
Thorvald Staunning ( Danimarkalı Tarihsel Kişiler)

1910’da Sosyal Demokrat Partisi’nin lideri olarak seçildi ve bu görevini, Hans Hedtoft’a devretmeden önce 1939 yılına kadar sürdürdü. 1916 yılında Stauning, Denetleme Bakanı olarak Zahle hükümetine katıldı ve 1918’den sonra da Sandalyesiz Bakan olarak göreve devam etti.

1924’ten 1926’ya kadar Stauning, ilk Sosyal Demokrat hükümetin başbakanıydı ve 1929 yılından 1940’a kadar da Sosyal Demokrat Partisi ve Det Radikale Venstre’nin (Sosyal Liberal Parti) koalisyon hükümetini yönetti.

Nisan 1940’taki Alman işgalinden ölümüne kadar, tüm-partiler hükümeti sürdürdü. Hayatı boyunca politik bir lider olarak Stauning, hem Sosyal Demokrat işçi hareketini hem de Danimarka siyasetini etkiledi. Stauning, kendisi tarafından tasarlanan Danmark for Folket’de (1934, Halk için Danimarka) ifade ettiği gibi Sosyal Demokrat Partisi’nin bir sınıf partisinden popüler bir partiye dönüşümüne katkıda bulundu.

İdeolojik olarak klasik Marksizm’i benimsemesine rağmen Stauning, politik aktivitelerinde hem işçi hareketinin geleneklerinden hem de Danimarka’daki tarihi popüler geleneklerden gayet emin olarak tamamen pragmatik davranmıştır. Kısacası Thorvald Stauning, 20. yüzyıl Danimarka politikasının en önemli figürlerinden biriydi -hatta belki de en önemlisi.

Niels Finn Christiansen, Gyldendal Leksikon,

Editör, Çevirmen: Selin Alkan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort