Susanne Bier ( Film Yapımcıları)

Susanne Bier ( Film Yapımcıları)

‘’Bir film yapımcısı olarak ilk işim sıkıcı bir film yapmamaktır. Sanat ve ticaret arasında bir uyuşmazlık görmüyorum, fakat sıkıcılık ve ticaret arasında olduğu kesin.’’

Danimarka’nın önde gelen kadın film yapımcısı Susanne Bier sinemanın yalnızca sanatla değil aynı zamanda eğlenceyle de ilgili olduğunun oldukça farkında. Sanatı ve eğlenceyi dengeleme kabiliyeti Bier’in hem Avrupa’da hem de Hollywood’da popüler bir yönetmen olmasının en önemli sebebi. Bu yeteneği sayesinde filmleri hem ilgi uyandırıyor hem de önem kazanıyor. Yine bu yeteneği sayesinde 2011 yılında ‘’In a Better World’’ filmiyle Altın Küre ve Oscar ödüllerini kazandı.

Susanne Bier
Susanne Bier

Susanne Bier Yahudi bir ailenin kızı olarak 1960 yılında doğdu ve Kopenhag’da büyüdü. 1987’de Danimarka Film Okulu’ndan mezun olmadan önce Kudüs’teki Hebrew Üniversitesi’nde sanat ve Londra’da mimarlık eğitimi aldı. Bitirme tezi olan film Münih’teki film okulu festivalinde birincilik ödülünü aldı ve Bier bu sayede ilk uzun metrajlı filmi olan ‘’Freud’s Leaving Home’’ u yönetme fırsatını kazandı. Filmde, Bier’in bir sonraki filmi ‘’Family Matters’’da olduğu gibi aile ilişkileri teması işleniyor.

Bier, 1999’da Danimarka’nın 90’lardaki en büyük film başarılarından biri olan romantik komedi türündeki ‘’The One and Only’’ filmiyle Danimarka’daki büyük çıkışını yapmadan önce 1997’de psikolojik korku filmi olan ‘’Credo’’ yu yönetti.

Bier 2002 yılında bir araba kazasıyla hayatları mahvolan iki çiftin öyküsünü anlattığı ‘’Open Hearts’’ adlı Danimarka dogma filmiyle uluslararası alanda mütevazı bir çıkış yaptı. Bier bu filmiyle Toronto Film Festivali’nde Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Ödülü de dâhil olmak üzere çeşitli ödüller kazandı. Festivalde filmiyle ilgili yapılan alıntı şöyleydi :’’ ’Open Hearts’ dogmanın, filmdeki karakterlerin hayatlarında aşırı travmanın sebep olduğu gerçek duyguların özgür bırakılmasını sağlayan etkili bir sinematik dilin olgunluğuna eriştiğini kanıtlıyor.’’

2006’da ‘’After the Wedding’’ filmi Bier’e Yabancı Dilde En İyi Film Oscar adaylığı ve başrollerinde Halle Berry, David Duchovny ve Benicio del Toro’nun oynadığı bir sonraki filmi ‘’Things We Lost in the Fire’’ da eleştirel ve ticari başarılar kazandırdı. Fakat Bier’i uluslararası üne sahip bir yönetmen yapan 2011 yapımı ‘’In a Better World’’ filmi oldu. Film 2011’de Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde hem Altın Küre hem de Oscar ödülünü kazandı.

Susanne Bier Kopenhag’da erkek arkadaşıyla birlikte yaşıyor ve iki çocuğu var.

Editör, Çevirmen : Dilara Baytekin
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort