Steen Steensen Blicher ( Danimarkalı Yazarlar )

Steen Steensen Blicher ( Danimarkalı Yazarlar )

Steen Steensen Blicher ( Danimarkalı Yazarlar )

1782-1848, yazar. Küçük yaşlarından beri halkın gözünü yaşama ve Jutland’ın doğasına açan yazar, Hans Christian Andersen’e büyük saygı duydu ve örnek aldı. Søren Kierkegaard’da ona yakın olan okuyucuları arasındaydı.

Merkez Jutland bozkırları, en iyi kısa öykülerinin melankolik arka planını oluşturur ki bunlar, Danimarka’da kısa öykünün edebî bir tür olarak ilgi kazanmasını ve düz yazıdaki gerçekçiliğin daha da geniş çaplı anlaşılmasını sağlamıştır. Bunun ışığında oluşturduğu banal kısa öyküler, dil, yazım tekniği ve hayat görüşü anlamında orijinal ve derinden ilerleyen yapıtlar ortaya koymasını sağlamıştır.

Steen Steensen Blicher ( Danimarkalı Yazarlar )
Steen Steensen Blicher ( Danimarkalı Yazarlar )

Yapıtlarında tümüyle kavranması zor görünen trajedi ve dünya tarifiyle içinde uzun süre bulundukları ve iniş çıkışlarıyla yaşadıkları ‘Altın Çağ’ bulunmaktadır ve bugün, bu yapıtlar tamamen modern ve kullanılan kadim dile rağmen kendi zamanında bile anlaşılırdır.

Blicher, kısa öyküleri diğerleriyle birlikte – ki en önemlisi Brudstykker af en Landsbydegns Dagbog (Kilise Kâtibinin Günlüğünden Parçalar) – 18242’te kısa öykü yazımı tamamlanmadan önce Ossian çevirdi ve şiir koleksiyonunun yazımına geçti. En iyi kısa öyküleri arasında Præsten i Vejlbye (1829, Vejlbye Papazı) bulunmaktadır.

Trækfuglene şiirleri serisi (1838, Pasajın Kuşları) yazarın ana lirik yapıtı olup küçük ve etkileyici doğa ile ilgili dokunuşları Hristiyanik-Platonik bir karamsarlık esintisi taşır. Jutland ağzındaki öyküleri ve şiirleri E Bindstouw (1842, Dikiş Odası), Danimarka edebiyatı tarihinde de özel bir yere sahiptir. Blicher’in eserlerindeki dışlanmış bir yabancı görünümü tam olarak belirgin değildir.

Johanne Luise Heiberg, Hosekræmmeren’i 1832’de (Çorap Satıcısı) Royal Theatre’ın sahnesinde sesli olarak okudu ve toplu kısa öyküleri beş cilt halinde 1833-36’da ve yedi cildi 1846-47’de basıldı. Yedi cildin düzenlenmesi zamanın önde gelen eleştirmeni P.L. Møller tarafından yapıldı. Blicher, zamanının politik hareketlerine Himmelbjerg’de 1839-45 yıllarında İskandinavya ayinlerindeki toplantılarda katkıda bulundu.

Johan de Mylius, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen : Özge Mete
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Tarih/Yüksek Lisans

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort