SAXO ( Danimarkalı Tarihçiler )

SAXO ( Danimarkalı Tarihçiler )

SAXO ( Danimarkalı Tarihçiler )

1160-1208 dolaylarında yaşamış, Danimarkalı tarihçi, en eski zamanlardan kendi zamanına kadar Danimarka’nın tarihçesi olan Gesta Danorum’un yazarı.

Saxo, muhtemelen içinde Fransa’da bir üniversitede bir süre eğitim görmeyi içeren, klasik bir akademik eğitim aldı. Sonradan Lund’da Başpiskopos Absalon’un mahkemesinde katip olarak işe alındı ve Danimarkalıların tarihi hakkında bir eser yazması için görevlendirildi. Bu görev sonraki Başpiskopos, Kral Valdemar(lakabı Muzaffer Valdemar) ile birlikte eserin ithaf edildiği kişi olan, Anders Sunesen yönetimi altında tamamlandı.

SAXO
SAXO

Gesta Danorum edebiyatın ilk büyük Danca eseri olarak ve aynı zamanda tarihin en seçkin ortaçağ eserlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Eser 16 kitaba ayrılıyor; ilk yarısı (1-9 kitaplar) İskandinav tanrıları ve kahramanları ile ilişkili, daha sonradan Hamlet oyununda Shakespeare tarafından ölümsüzleştirilen Amled gibi. İkinci yarısı Danimarka’da Hristiyanlığın başlangıcından, Saxo’nun Kral VI. Canute yönetimindeki zamanına kadar olan dönemi kapsıyor.

Eser klasik Latin dilinde yazılmış ve anlatımı Saxo’nun ortaçağ tarihçileri ve İskandinav kaynakların yanı sıra klasik yazarları da iyi bildiğini gösteriyor.

Eserin amacı Danimarka tarihinin diğer milletlerinki kadar görkemli ve devamlı krallarıyla birlikte uzun olduğunu kanıtlamasıydı.

Aslında Gesta Danorum yurtdışında çok biliniyor gibi görünmüyor, ancak Danimarka’da 20. yüzyıla kadar neredeyse tüm sonraki tarih yazılarının örneğiydi ve Danimarkalıların geçmişlerine bakışlarına fazlasıyla renk kattı.

Merete Harding, Gyldendal Sözlüğü

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort