Ole Rømer ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Ole Rømer ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Ole Rømer ( Danimarkalı Bilim Adamları )

1644 – 1710 yılları arasında yaşamış bir gökbilimcidir. Rasmus Bartholin’in evinde yaşayan bir öğrenci olan Rømer’a, Tycho Brahe’ın eserlerini düzenleme görevi verildi ve bu nedenden dolayı da kendisi, Fransız gökbilimci Jean Picard’a 1672 yılında Paris’e kadar eşlik etti.

Burada 1676 yılında Rømer, Jupiter’in ay tutulmalarının zamanındaki bazı düzensizliklerin, ışığın “tereddüt” etmesinin veya ışığın sınırlı hızının sonucu olarak açıklanabileceğini kanıtlamıştır ve bu da o günden beri fiziğin en temel yasasıdır.

Ole Rømer ( Danimarkalı Bilim Adamları )
Ole Rømer ( Danimarkalı Bilim Adamları )

1681’de Danimarka’ya döndükten sonra Danimarka yol bağlantılarını inceleme, ağırlık ve ölçüler için birleşik bir sistem kurma ve 1700’de Miladi takvimi tanıtmayı da içeren çeşitli kamusal görevleri üstlenmesinin yanında Yuvarlak Kule’deki rasathaneyi yeniden düzenledi.

Rømer, Celcius’tan uzun zaman önce suyun donma ve kaynama noktasını termometrelerde doğal belirli noktalar olarak kullanmıştır. Kendi özel gözlemevlerinde ise, 100 yıl sonra astronomide pozisyon belirlemek için kullanılan en doğru alet olan meridyen dürbününü, daha sonra da meridyen dairesini geliştirdi.

Adversaria adındaki bir defter ve 1706’daki 3 günlük bir gözlem dışında Rømer’ın tüm bilimsel notları, 1728’deki Kopenhag Yangını’nda yok oldu.

Olaf Pedersen, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen: Selin Alkan
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
İngilizce Öğretmenliği

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort