Olafur Eliasson ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Olafur Eliasson ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Olafur Eliasson ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

Hem Danimarkalı hem de İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson, dört yıl önce New York’ta 15 milyon dolarlık çağlayan projesini sunduğunda, izleyiciler, dünyanın en büyük ve en ünlü şehirlerinden birinin merkezinde bir doğa harikasının aniden belirmesine şaşırdılar.

27’den 36 metreye kadar uzanan dört çağlayan, yaklaşık dört ay kadar Manhattan çevresinde sergilendi ve o kadar turist akınına uğradı ki oteller özel çağlayan gezisini teklif ettiler.

Olafur Eliasson ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )
Olafur Eliasson ( Danimarkalı Ressamlar ve Heykeltraşlar )

2003’e geri gittiğimizde, Eliasson, serginin odak noktası olarak Londra’nın prestijli Tate Modern’ini devasa bir güneş ile muhteşem hava gösterisine çoktan dönüştürmüştü. Ve 2011’de ise, yine doğanın güzelliğini Aarhus şehrindeki Danimarka müzesi Aros’un üstüne yerleştirilmiş muazzam bir gökkuşağı ile sanat sahnesinin ön planına koydu.

Hava Uzmanı

Eliasson’un gerçek bir hava uzmanı olduğu kesinlikle iddia edilebilir. Fakat kendi artistik eserini biraz başka bir biçimde görüyor. “Benim asıl hususum insanlardır. Şu soru beni son derece etkiledi: Bizim için hakikat nedir? Hepimiz gerçekten bir hakikatın olmadığını öğrendik. Ama nasıl davranırız ve nasıl hizalandık? Yine de hakikatın var olma fikri bile bir yapıdır.” 2008’de Alman dergi Der Spiegel ile bir röportajda belirttiği gibi. “Hakikat karmaşıktır. İşte bu benim göstermek istediğim şeydir. Benim eserlerimin sabit bir yorumu yoktur. Herkes onları kendi yöntemleriyle yaşarlar ve anlarlar.” diye ekledi.

Uzaysal Araştırma

Olafur Eliasson 1967 yılında Copenhagen’de doğdu ve 1995 yılında Berlin’de uzaysal araştırma laboratuvarı diye adlandırdığı stüdyosunu açana kadar 1989’dan itibaren Fine Arts’ın The Royal Danish Acedemy’sinde araştırma yaptı. Eliasson, çok geçmeden bir çoğu ışık, su ve hava gibi doğal elementleri kapsayan ve onlardan oluşan çeşitli eserleri sergilemek için ilerledi.

Eliasson’un Berlin’deki günümüz stüdyosu takımını geçindirmek için yaklaşık otuz tane mimara, mühendise, sanatkara, asistana ve bunun üzerine iki tane daha şefe iş veriyor. Başarısı nedeniyle Eliasson’un büyük bir takıma ihtiyacı var. Der Spiegel’de belirttiği gibi, “Taleplerimin yüzde beşiyle bile başa çıkamıyorum. Geçmişte, beğenmediğim teklifleri geri çevirirdim fakat günümüzde, zaman sınırlıyor hatta son derece ilgimi çeken teklifleri kabul etmemin bile önüne geçiyor.”

Sanatçı olarak işinin dışında, ayrıca Universität der Künste Berlin’de profesördür. Eşi ve iki çocuğuyla Copenhagen’de yaşıyor.

Editör, Çevirmen : Rüveyda Altun
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort