Niels Ryberg Finsen ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Niels Ryberg Finsen ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Niels Ryberg Finsen ( Danimarkalı Bilim Adamları )

1860-1904, Danimarkalı doktor. Finsen, genç yaşlarda geçirdiği ciddi bir kalp rahatsızlığı yüzünden 1890 yılında uzmanlaştığı alanıyla ilgili tüm uygulama gerektiren fikirlerinden vazgeçmek zorunda kalmıştır.

Işığın ciddi deri hastalıkları üzerindeki etkisiyle ilgili çok başarılı araştırmalar da yaptığı Kopenhag Üniversitesi’nde anatomi dersleri için asistan okutman olarak görevlendirilmiştir.

NIELS RYBERG FINSEN
NIELS RYBERG FINSEN

1893 yılında kırmızı ışık ve onun çiçek hastalığı üzerinde fayda sağlayan etkisi konulu teziyle Danimarka’da dikkatleri üzerine çekmiştir.

İki yıl sonra, Finsen ona uluslararası ün kazandıracak büyük atılımınıysa deri veremine (lupus vulgaris) karşı devrim niteliğindeki karbon arkı tedavisini (Finsen Tedavisi) tanıtarak gerçekleştirmiştir. Bir sonraki yıl Kopenhag’da daha sonra Finsen Enstitüsü adını alacak ışık enstitüsünü kurmuş, 1898 yılındaysa asil profesör ünvanını almıştır.

Finsen ultraviyole ışınlarla tedavi üzerine yaptığı eşsiz çalışmalar neticesinde Psikoloji/Tıp alanında Nobel Ödülü alan ilk Danimarkalı doktor olmuştur (1903).

Johannes Brix, Gyldendal Leksikon


Editör, Çevirmen : Birkan Koç
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort