Niels Bohr ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Niels Bohr ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Niels Bohr ( Danimarkalı Bilim Adamları )

“Teorin çılgınca, ancak doğru olabilmesi için yeterince çılgınca değil”

Yukarıdaki söz sanki deli bir adamın sözleriymiş gibi geliyor, ancak, aslında gelmiş geçmiş en ünlü ve en etkileyici iki fizikçisinden birine ait.

1885 doğumlu Danimarkalı Fizikçi Niels Bohr, Albert Einstein ile birlikte, dünya anlayışımızı tamamıyla değiştirdi. Aslında Einstein, büyük oranda evrenle ilgileniyordu, bu sırada Bohr’un bilime katkısı ise en küçük şeylerin mekaniği ile sınırlıydı, yani atom. Sözde kuantum mekaniği alanında Bohr, atom yapısı anlayışımızı kökten değiştirdi ve bununla 1992’de fizik alanında Nobel Ödülü kazandı. Gerçekte birçok yönde uygulanabilir olsa da (örneğin modern bilgisayarlar ciddi ölçüde kuantum mekaniği teorisine dayanır), Bohr alanın kendi içinde aşırı soyut ve görsel olarak sıradan bir insan için anlaşılmaz olduğunu biliyordu. Bu sebeple bir öğrenciye teorisinin çılgınca, ancak doğru olabilecek kadar çılgınca olmadığını şaka yollu belirtmiştir.

Niels Bohr ( Danimarkalı Bilim Adamları )
Niels Bohr ( Danimarkalı Bilim Adamları )

Nükleer silahlar yarışı korkusu
Yahudi olduğu için, 1943’de işgal edilen Danimarka’dan kaçmak zorunda kaldı. Amerika’ya gitti ve atom bombası gelişimi üzerine Amerikan programı olan Manhattan Projesi’ne katıldı. Proje her ne kadar Bohr’un önceki çalışmasıyla ilgili olsa da, Bohr bizzat kendisi bilgi danışmanı olarak hizmet etti. Bu tür bir silahın sonuçlarıyla ilgili endişelerini ve nükleer silahlanma yarışı olasılığını sık sık dile getirdi. Savaştan sonra Bohr Kopenhag’a döndü ve 1962’de ölene kadar orada yaşadı. Niels Bohr, Kopenhag’ın Norrebro bölgesindeki “Assistents” merkez mezarlığına gömüldü.

Editör, Çevirmen : Burcu Kütük
İstanbul Üniversitesi
İngiliz Dili ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort