Ludvig Holberg ( Danimarkalı Yazarlar )

Ludvig Holberg ( Danimarkalı Yazarlar )

Ludvig Holberg ( Danimarkalı Yazarlar )

Ludvig Holberg (1684-1754), profesyonel Danca tiyatro eserleri yaratan yazardı. Norveç’in Bergen kentinde doğan Holberg, özellikle gençlik yıllarında meraklı bir gezgindi ve Fransa ile İtalya şehirleri Holberg’in sanatsal gelişimi için özellikle önem taşıyordu.

Ludvig Holberg ( Danimarkalı Yazarlar )
Ludvig Holberg ( Danimarkalı Yazarlar )

Uluslararası bir bakış açısı kazandı ve Danimarka’nın entelektüel yaşamını Avrupa seviyesine getirmek için bilinçli olarak çalıştı. Komedileri, özgün yazıların yanında bilim ve felsefeyi de kapsayan muazzam işlerinin yalnızca küçük bir kısmını oluşturur. Seneca ve Montaigne’i örnek alarak yazdığı “Moralske Tanker” (Ahlaki Düşünceler) ve “Epistler” (Mektuplar) örnek olarak gösterilebilir.

Holberg, bir oyun yazarı olarak Moliére’e çok yakındı ve aynı zamanda İtalya’daki “Commedia dell’Arte” oluşumunun sağlam komedisinden etkilenmişti. Bununla birlikte, yaşlı babalar, genç âşıklar, düzenbaz hizmetçiler gibi karakterleri yabancı kökenliydi.

Holberg, kendi zamanının Danimarka’sına dayalı, genellikle Kopenhag’da bulunanlara benzer tanınabilir tipler ile bir komedi oluşturdu ve aslında tüm eğlencenin arkasında ahlaki bir kasıt olduğu şiddetle vurgulandı. Bu vurgulama, tiyatronun dışında Holberg için faydacı bir kullanım vasfı da taşıyordu. Şöyle ki, 1717’den beri üniversitede bir profesördü ve bu sebeple zamanını tiyatro gibi “boş işler” üzerinde harcaması onun için pek münasip görülmüyordu.

Bent Holm, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen : Merve Aral
Ege Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort