Karen Blixen ( Danimarkalı Yazarlar )

Karen Blixen ( Danimarkalı Yazarlar )

Karen Blixen ( Danimarkalı Yazarlar )

Isak Dinesen mahlasıyla Karen Blixen, 1885-1962, yaptığı ilk Amerikan baskısında kendi ürettiği “gotik masal” türünde şaşırtıcı ve çoğunlukla karmaşık öykülerden oluşan bir dizi derleme yazmıştır. İlk kitabı, Yedi Gotik Masal 1934’te New York’ta Blixen’in kendi İngilizce versiyonuyla yayınlandığı aynı yıl İngiltere ve İsveç’te de yayınlanmış ve büyük başarı getirmiştir.

Karen Blixen ( Danimarkalı Yazarlar )
Karen Blixen ( Danimarkalı Yazarlar )

Bu durumun temelinde, Karen Blixen (Syv fantastiske Fortællinger, 1935) baskın olarak sosyal realizmin ve psikanalitik öykülerin etkisinde olan bir edebiyatta, kasti çağ dışı öyküleriyle neredeyse hiç beklemediği büyük bir başarıya ulaşarak Danimarka edebiyat dünyasını etkilemiştir.

Özgeçmişine bakıldığında, Karen Blixen’in kendini uluslararası alanda açığa çıkarışı Kenya’da kahve yetiştiricisi olarak geçirdiği (1913-31) zaman fazlasıyla uzun bir dönemdi. İsveçli bir yakını olan Baron Bror Blixen-Finecke ile evlendi ve onunla birlikte şansını denemek için Britanya Doğu Afrika’sında Nairobi’nin dışında Ngong Hills’e yakın bir çiftliğe gitti. Evliliğin ve çiftliğin hayal kırıklığı ve sevgilisinin ölümü, aristokratik oyun avcısı Denys Finch Hatton, Blixen’i Rungstedlund’a yerleştiği, varoluşsal ve finansal durumunu oturtma mücadelesinin bir unsuru olarak yazmaya başladığı Danimarka’ya geri sürükledi.

1937’de şiirsel anı yazıları Den afrikanske (Afrika’dan) ve 1942’de ilk derlemeden daha basit ve daha güçlü ama yine de son derece etkileyici ve rahatsız edici bir anlatımla sanatının doruğuna ulaştığı Vinter-Eventyr (Kış’ın Masalları)’nı yazdı.

Aristokratik sosyal çevre ve kuramlar ve bir Nietzscheci estetik anti-humanizm anlayışı Blixen’in öykülerinde ilk bakışta kasti proaktif bir rol oynasa da öte yandan; kader, öz, kimlik ile ilintili yönelttiği sorular insanlık açısından metinsel olarak çağdaş ve son derece evrenseldir.

Johan de Mylius, Gyldendal Leksikon


Editör, Çevirmen : Meltem Demiraran
Hacettepe Üniversitesi
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

 

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort