Jørn Utzon ( Danimarkalı Mimarlar )

Jørn Utzon ( Danimarkalı Mimarlar )

Jørn Utzon ( Danimarkalı Mimarlar )
d. 1918

Jørn Utzoni, 20. yüzyıl Danimarkalı mimarların muhtemelen en önemli ismidir. Utzon’un ilk ilham kaynağı olan, mimarinin organik konseptini kullanan Alvar Aalto ve Frank Lloyd Wright gibi yabancı mimarların, Utzon’un kendi etkileyici ve doğadan ilham almış heykelimsi mimarisinde büyük bir etkisi vardı.

Jørn Utzon ( Danimarkalı Mimarlar )
Jørn Utzon ( Danimarkalı Mimarlar )

Utzon uluslararası başarısını, 1977’de Sidney, Avustralya’da uluslararası opera evi tasarlama yarışmasını, dalgalanan yelkenli gibi limana açılan 60 metre yükseklikteki beton ayakların bina iskeletini oluşturduğu bir bina projesiyle, oldukça şaşırtıcı bir başarı göstererek elde etti.

Birçok nedenden dolayı Utzon, 1966’da projenin mimarı olmaktan çekilmişti; ama 20. yüzyıl mimarisinin en önemli yapılarından biri olarak kabul edilen Opera Evi, Utzon’u dünya çapında tanılan biri yaptı ve bu ona Tahran’daki Melli Bankası (1963) ve Kuveytteki parlamento binasını (1978-85) da içeren büyük bir alan üzerinde birçok fırsat açtı.

Utzon, Danimarka’da sadece az sayıda binanın ve bunun yanında ülkenin 1960 civarlarında inşa edilen ilk yüksek yoğunluktaki alçak binalarının yaratıcısıydı. Bunlar Kopenhag’ın Nordhayn bölgesindeki Bagsværd Kilisesi (1977) ve Paustian Mobiya Dükkanı (1967) ‘dır. Nisan 1998’de Utzon Sonning Ödülü’ne ve Mayıs 2003’te de Pritzker Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

 

 

Editör, Çevirmen : Kansu Ekin Tanca
Hacettepe Üniversitesi
İngiliz Dili Ve Edebiyatı

Written by Tora Toraman

Leave a comment

1xbet 1xbet giriş

1xbet giriş maltepe escort