Johanne Luise Heiberg ( Danimarkalı Müzisyenler ve Oyun Yazarları )

Johanne Luise Heiberg, evlenmeden önceki soyadı Pätges, 1812-90 yılları arasında yaşamış olan, Romantik dönemin tartışmasız prima donnasıdır.

1820 yılında, daha çocukken Royal Theatre’da bale okuluna başladı, fakat 1826’da Johan Ludvig Heiberg onun için Aprilsnarrene ( 1 Nisan’da Kandırılanlar) adlı taşlamalı güldürüyü yazdığında oyunculuğa geçiş yaptı. 1831 yılında evlendiler ve bununla birlikte Johanne Luise kendini Kopenhag’ın entelektüel hayatının merkezinde buldu.

Johanne Luise Heiberg

Johanne Luise Heiberg

Oyun yazarları rüya dolu erotik rollerden tutkulu ve şeytani rollere kadar ona rol vermek için birbirleriyle yarışıyordu, ama bunu Romantizm akımının güzellik idealine saygı göstererek yapıyorlardı. Filozof Søren Kierkegaard ise Johanne Luise’in sanatını detaylı bir şekilde kaleme aldı.

Oyunculuğu bıraktıktan sonra özellikle Henrik Ibsen’in bazı oyunlarında birkaç yıl yapımcı olarak çalıştı. Heiberg, Danimarka anı literatürünün en önemli eserlerinden biri olan Et Liv gjenoplivet i Erindringen (1891-92, Anıda Yeniden Yaşanan Bir Hayat) adlı eseri yazdı.

Kariyeri sıkça Hans Christian Andersen’inkiyle karşılaştırıldı ve 1981 yılında İsveçli oyun yazarı Per Olov, Enquist Fra regnormenes (Solucanların Hayatından) eserinde iki sanatçıyı bir araya getirdi.

Bent Holm, Gyldendal Leksikon

Editör, Çevirmen: Dilara Baytekin
Hacettepe Üniversitesi
İngilizce Mütercim Tercümanlık